הדיון בתוכניתו של ירון לונדון

הערבים פראי אדם? ירון לונדון מתנצל: "הסתבכתי בלשוני"

לדברי לונדון, "הסברתי שיהודים תופסים את הערבים כפראי אדם רצחניים מהתבוננות בסביבתנו הגיאוגרפית" • כאן: "אין בשידור הציבורי מקום להתבטאויות מסוג זה"
שני נחשוני
27 באוגוסט 2019
10:49

המגיש ירון לונדון מתנצל על שאמר אתמול (שני) בתוכניתו "גאולה ולונדון" בכאן 11 כי "הערבים הם פראי אדם". ״רבים, בעיקר מקרב צופינו הערבים, נפגעו מדברים שאמרתי אמש", כתב בהודעת התנצלותו. "בשעת לילה שמעתי את הקלטת התוכנית ומצאתי כי הסתבכתי בלשוני, התנסחתי שלא כראוי וכי יש סיבה לעלבונם. אני מתנצל על כך".

"לא התכוונתי לפרט הערבי"

לונדון ביקש להסביר את כוונת דבריו אתמול וכתב: "הדיון סב על הסיבה שבגללה התעניינו יוצרי הסדרה 'הנערים' בגורלו של הקורבן הערבי מוחמד אבו ח'דיר ובאישיותם של רוצחיו היהודים, יותר מאשר ברוצחיהם של הנערים מגוש עציון. טענתי כי יהודי אינו משתומם על כך שערבי רוצח יהודי. לעומת זאת, מתוך תפיסתו את עצמו כבן לעם נעלה מבחינה מוסרית, הוא מתקשה להשלים עם העובדה שמקרב בני עמו יצא רוצח נתעב".

לדבריו, "יוצרי הסדרה הונעו על ידי הרצון לגלות את שורשי הנגע, המפחיד אותם יותר מאשר מתנכל חיצוני. את היחס השונה לרוצחים משני העמים הסברתי בכך שיהודים תופסים את הערבים כפראי אדם רצחניים. התבוננות בסביבתנו הגיאוגרפית, כך אמרתי, מאששת את התפיסה הזאת. כמובן שבאומרי 'הערבים' לא התכוונתי לפרט הערבי, אלא להתנהגותן של החברות הערביות במדינות השכנות. מקביעה זו אין בדעתי לחזור, אך אני מודה כי מדבריי שנאמרו בלהט הדיון ניתן היה לשמוע הכללה גורפת. על כך אני מתנצל מעומק הלב ומבהיר כי חלילה לי מלחשוב כי הערבים הם פראי אדם״.

מכאן נמסר בתגובה: "אנו מקבלים את ההתנצלות. אין בשידור הציבורי מקום להתבטאויות מסוג זה. אנו מזמינים את הצופות והצופים לכאן 11 הערב".

לונדון אמר אתמול את הדברים במהלך דיון שקיים בתוכניתו עם הסופרת גלית דיסטל אטבריאן והעיתונאי גדעון לוי, שעסק בתוכנית הטלוויזיה "הנערים". "הערבים לא שונאים רק יהודים", הוא אמר, "הם רוצחים את עצמם בראש ובראשונה, בימינה, שמאלה, קדימה, מזרחה, מערבה, ערבים טובחים ערבים. אין בעיה עם זה". הוא הדגיש אז: "לא דיברתי על פלסטינים, דיברתי על התרבות הערבית".

הדיון התקיים על רקע הסערה הציבורית שעוררה הסדרה המשודרת בימים אלה בישראל והופקה על ידי רשת HBO האמריקנית. "הנערים" מבוססת על סיפור חטיפת שלושת הנערים הישראלים בגוש עציון בידי מחבלים פלסטינים מתנועת החמאס ביוני 2014, ועל רצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו ח'דיר שאירע בעקבותיו.

זוהי לא פליטת הפה הראשונה של לונדון בתוכנית. בחודש יוני השנה הוא עורר סערה לאחר שסיפר בשידור על תקרית שבה חפן את שדה של אישה במעלית. הגילוי גרר אחריו גל של תגובות, ביניהן גם קריאות לפטרו.