פגישת בכירי חמאס עם חמינאי באיראן 22.07.19
צילום: אי-פי

דיווח: מצרים הזהירה את חמאס שלא להתערב בעימות בין ישראל לחיזבאללה ואיראן

ערוץ אל-ערביה דיווח מפי מקורות מצרים, כי בקהיר הבהירו לחמאס שמצרים תסיר חסותה מכל יוזמת רגיעה עם ישראל - אם ירי הרקטות יימשך
מעיין אלטמן
27 באוגוסט 2019
19:28

מצרים הזהירה את חמאס שלא להסלים את המצב מול ישראל בהנחיית איראן וחיזבאללה, כך מדווח הערב (שלישי) ערוץ אל-ערביה הפרו-סעודי מפי מקורות מצרים. עוד דווח כי מצרים הביעה זעם על ירי הרקטות מעזה בימים האחרונים, גם בעת שמשלחת חמאס הייתה בקהיר, ואיימה על חמאס כי תסיר את חסותה מכל יוזמת רגיעה עם ישראל אם ירי הרקטות יימשך. על פי הדיווח, נציגי חמאס אמרו למצרים כי יש מי שמנסה להכשיל את הרגיעה מול ישראל. בארגון אמרו למצרים כי הקשרים עם איראן אינם באים על חשבון היחסים עם קהיר ומדינות ערב.


בכיר חמאס, סוהייל אל-הינדי, הכחיש את הדיווחים. אל-הינדי אמר לאתר הפלסטיני סווא כי "למצרים יש את המשקל שלה, והוא גדול יותר מאיומים או העברת מסרים מישראל לחמאס".

מוקדם יותר היום דובר צה"ל הודיע כי כלי טיס תקף עמדה של חמאס בצפון רצועת עזה לאחר שזיהה מוקדם יותר ירי של רקטה לעבר שטח ישראל. עוד נמסר כי חמאס ביצע ככל הנראה כמה שיגורים לעבר ישראל, אך הרקטות נחתו בשטח הרצועה.

בכיר בג'יהאד האסלאמי הכחיש הבוקר את הטענה כי ארגונו עומד מאחורי ירי הרקטות ביום ראשון מעזה לעבר שדרות ואמר כי מדובר בשקר שמטרתו "להסית נגד הג'יהאד האסלמאי וההתנגדות", כלשונו. "אנחנו חלק מהחמ"ל המשותף של הפלגים הפלסטיניים ומנהלים את המערכה נגד הכיבוש בשיתוף עמם", הוסיף בריאיון לאתר החדשות הפלסטיני דוניא אלווטן.

במקביל, בחיזבאללה מאיימים לפגוע בישראל, בתגובה לסיכול הפיגוע בסוריה ולפגיעה בטילים המדויקים בביירות. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה היום מפי מקורות בחיזבאללה כי בארגון מתכננים "מתקפה שלא תגרום למלחמה שאף צד לא מעוניין בה".

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיומים שהשמיע מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בעקבות פעולות צה"ל: "שמעתי את הדברים שלו. אני מציע לו להירגע. הוא יודע שישראל יודעת להגן על עצמה היטב ולהשיב כגמולה. ואני אומר גם ללבנון ולקאסם סולימאני היזהרו בדבריכם". לצד זאת, הוחלט בעקבות המתיחות והחשש מפעולת נקם להגביל את תנועת כלי הרכב לאורך הגבול הצפוני.