בית ספר
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביה"ד לעבודה הוציא צו מניעה למורים – שנת הלימודים בעל יסודי תיפתח כסדרה

בבקשת המדינה נכתב כי יש קושי של ממש להיענות לדרישות שהציבה הסתדרות המורים בתקופה של ממשלת מעבר. עם זאת מורי קבלן צפויים לשבות. הסתדרות המורים תגיש את עמדתה הערב במטרה לשנות את ההחלטה
לירן כוג'הינוף
28 באוגוסט 2019
12:10

בית הדין הארצי לענייני עבודה אישר את בקשת המדינה והוציא היום (רביעי) צווי מניעה לארגון המורים. משום כך, שנת הלימודים בבתי הספר העל יסודיים צפויה להיפתח כסדרה ב-1 בספטמבר. הסתדרות המורים מתכוונת להגיש תגובה לבית הדין עד השעה 22:00 בערב, כדי לשנות את החלטת בית הדין. 

השופטים ציינו כי התנהלות ארגון המורים – הכרזה על סכסוך עבודה בעילה אחרת מדי יום, בזמן שחלק מהעילות "עומדות בסתירה להתחייבות ארגון המורים לשמור על שקט תעשייתי" – אינה עולה בקנה אחד עם "חובתו של ארגון עובדים לנהוג בתום לב, ואינה תורמת לקידום יחסי עבודה תקינים ולפתרון בעיות המתעוררות במהלך השוטף של הדברים".

בתום הדיון, כאמור, הגישה הסתדרות המורים בקשה דחופה לדחיית הדיון למחר בבוקר, כדי שיוכלו להגיש תגובה בכתב לבית הדין. זאת לטענתם כדי "לאפשר לבית הדין להכיר את מכלול הסכסוך ולהדוף את בקשת המדינה למנוע שביתה". מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד: "הבקשה של המדינה הוגשה בחוסר תום לב ואנו מקווים שבית הדין ייעתר לבקשתנו להציג את עמדתנו כהלכה".

בינתיים, מורי קבלן בתוכניות שלבים והיל"ה הודיעו הבוקר כי בכוונתם שלא לפתוח את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. 2,000 המורים, שלא מועסקים בהעסקה ישירה בידי משרד החינוך, מוחים על תנאי העסקתם ועל סירובן של שתי חברות הקבלן שתחתן הם עובדים להתקדם במשא ומתן לכינון הסכם קיבוצי וכנגד התעלמות משרד החינוך מן המשברים בשתי התכניות.

בתכנית היל"ה, המופעלת עם נוער בסיכון, יושבתו הלימודים בין התאריכים 1.9-2.9. בתכנית שלבים, שבה מלמדים מורים ילדים חולים בביתם, יושבתו הלימודים בין התאריכים 1.9-3.9. בשאר ימי השבוע יחלו הלימודים בתכנית שלבים בשעה 10:00.