בנימין נתניהו ונרנדרה מודי
צילום: אבי אוחיון, לע"מ

8 ימים טרם הבחירות: נתניהו יקדם עסקאות נשק בהודו

רה"מ צפוי לצאת לביקור של יום אחד ובנוסף לחתום על הסכמים בתחומים שונים. על רקע ביטול האוטונומיה של קשמיר, דווח כי על הפרק שתי עסקאות נשק: מטוסים שעליהם מותקנת מערכת ההרתעה פלקון וטילי אוויר-אוויר
עמיחי שטיין
28 באוגוסט 2019
17:54

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לבקר בהודו ב-9 בספטמבר - שמונה ימים לפני הבחירות בישראל, והיום (רביעי) התפרסמו פרטים על ביקורו שייערך יום אחד בלבד. בין היתר דווח כי על הפרק שתי עסקאות נשק: מטוסים שעליהם מותקנת מערכת ההרתעה פלקון של התעשייה האווירית וטילי אוויר-אוויר מסוג פיתון.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

נוסף על כך צפויים להיחתם שורה של הסכמים בתחום המים, החקלאות, והמחזור. ייתכן שהשניים ידונו בקידום עסקת טילי הספייק בסך חצי מיליארד דולר. המשלחת המקדימה צפוייה להגיע בשבוע הבא, כדי להכין את הביקור.

ברקע הביקור נמצאת ההחלטה של הודו לספח את קשמיר, ובתקשורת ההודית תוהים אם ראש הממשלה נתניהו יתייחס לעניין וכיצד. היחסים בין ישראל להודו התהדקו מאז נבחר ראש הממשלה נרנדרה מודי ב-2014. לפני שנתיים מודי היה ראש הממשלה ההודי הראשון שביקר בישראל ומנתוני מכון הייצוא עולה כי מאז ינואר 2018 עלה הייצוא של ישראל להודו ב-24%.

עסקאות הנשק באות בצל המתיחות הגוברת בין הודו לפקיסטן, הסיר החודש ראש ממשלת הודו את המעמד המיוחד של חבל קשמיר. פקיסטן בתגובה הודיעה על שורה של סנקציות דיפלומטיות וכלכליות נגד השכנה. הודו ופקיסטן נלחמות על החבל שנים רבות. מודי הוציא צו המחלק למעשה את חבל קשמיר המאוחד לשני מחוזות - לדאק וג'אמו-קשמיר. 

בינואר 2018 ביקר נתניהו בפעם האחרונה בהודו. "אני יוצא לביקור היסטורי בהודו. אנחנו מחזקים את הקשר בין ישראל למעצמה העולמית החשובה הזו", אמר אז. טרם ביקורו של ראש הממשלה, פורסם ב"כאן הערב" בכאן רשת ב כי בוטלה עסקת הענק של חברת רפאל למכירת טילי נ"ט (נגד טנקים) לצבא ההודי בשווי של חצי מיליארד דולר.