רה"מ נתניהו ונשיא הונדורס, 2019
צילום: רויטרס

הונדורס על פתיחת הנציגות המסחרית: "הכרה כי ירושלים בירת ישראל"

הנשיא ארננדס: "יודע שתהיה על המהלך ביקורת רבה בעולם, אך ישראל תומכת בנו בתחומי חקלאות, טכנולוגיה וביטחון"
עמיחי שטיין
29 באוגוסט 2019
02:51

נשיא הונדורס, חואן אורלנדו ארננדס אלברדו, אמר הלילה (חמישי) כי פתיחת הנציגות המסחרית של ארצו בשבוע הבא בירושלים תהיה הכרה בכך שהעיר היא בירת ישראל. בשיחה עם עיתונאים אמר הנשיא ארננדס כי בקשת ישראל להעביר את השגרירות לירושלים נבחנה אך בסופו של דבר הוחלט להסתפק בפתיחת נציגות מסחרית כשלוחה של השגרירות.

עוד אמר הנשיא כי הוא יודע שתהיה ביקורת רבה בעולם על המהלך הזה אך ציין כי ישראל תומכת בהונדורס בתחומי החקלאות, הטכנולוגיה, החדשנות והביטחון. שלשום רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, השתתפה באולפן הפתוח של הליכוד והודיעה: "הונדורס פותחת ביום ראשון נציגות דיפלומטית בירושלים - צעד בדרך לשגרירות".

זו אינה הפעם הראשונה שנושא העברת השגרירות נידון. באפריל אשתקד הקונגרס בהונדורס תמך בהצעת החלטה הדורשת מהממשלה להעביר את שגרירות המדינה לעיר הבירה בישראל. ההצעה אושרה ברוב גדול, והייתה צפויה לקדם העברת השגרירות, הנמצאת בראשון לציון, לבירה.

באותה העת, שגריר ישראל בגואטמלה ובהונדורס מתי כהן התראיין בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, ואמר כי "עדיין אין החלטה רשמית. אך הנציגות הדיפלומטית נמצאת בקשר עם הנשיא, הפרלמנט ושרת החוץ".