יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר
צילום: יונתן זינדל והדס פרוש, פלאש 90

מלצר: נפרסם מספר טלפון לדיווח על בעיות בקלפיות

יו"ר ועדת הבחירות הודיע כי נשקלת גם האפשרות לגייס עורכי דין שיטפלו בחלק מהנושאים, זאת במסגרת המאמצים למנוע זיופים בבחירות הקרובות. מנכ"לית ועדת הבחירות לכאן רשת ב: "ייקבעו קריטריונים – נודיע על כך בהפתעה"
צח שפיצן
29 באוגוסט 2019
10:59

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר אמר היום (חמישי) כי הוועדה תפרסם מספר טלפון ייעודי, שכל אחד יוכל להתקשר אליו בזמן אמת ולדווח על דברים שנראים לו לא תקינים בקלפי. זאת במאמץ למנוע זיופים בבחירות הקרובות. מלצר ציין במהלך כנס של לשכת עורכי הדין במחוז תל אביב, כי ועדת הבחירות שוקלת לגייס עורכי דין שיטפלו בחלק מהנושאים. 

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית עו"ד אורלי עדס, סיפרה בריאיון לתמר אלמוג ומרדכי גילת בכאן רשת ב כי אלפי מצלמות יתעדו את תהליך ספירת הקולות: "לא נודיע מראש על כך - הכל יהיה כגורם הפתעה. הקלפיות ייקבעו על ידי קריטריונים מסוימים. אנחנו בטוחים שהמהלכים הללו יוכיחו את עצמם". 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"לית ועדת הבחירות:

עדס התייחסה לביקורת שהופנתה כלפי הוועדה לגבי התנהלותה בבחירות האחרונות: "תמוה מאוד לומר שהכל התנהל בהפקרות. יש שם נציג, אדם שעבר הכשרה בת חמש שעות. יש מקרים נקודתיים, אבל צריך להסתכל על כל התמונה". 

ביום שני הודיע מלצר כי הוא אוסר על המפלגות לצלם בקלפיות והורה להקים יחידת פיקוח על טוהר הבחירות. מלצר קבע כי בשעות ההצבעה רשאי מפקח טוהר הבחירות לתעד את הקלפי רק במקרה של חשש סביר לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין - וזאת רק באמצעות מכשיר מיוחד שיוקצה לצורך כך, ובאישור המשטרה.

חבר הכנסת דוד ביטן התייחס להחלטת יו"ר ועדת הבחירות הבוקר בריאיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב: "השופט אמר אומנם שאסור למפלגות לצלם באופן עצמאי, אבל הוועדה תיקח את זה על עצמה על מנת למנוע זיופים. הוא אמר במפורש שיהיו פקחים מטעם הוועדה". ביטן ציין כי בעיניו מדובר בפתרון ראוי.