ארגון הטרור FARC הקולומביאני

קולומביה: ארגון הטרור המרקסיסטי - FARC הכריז על חזרה למאבק אלים

ראש הארגון אמר כי הממשלה בגדה בהסכם השלום שנחתם ושבעקבותיו הפסיק הארגון את פעילותו לפני כשנתיים. בקולומביה חוששים שיתחיל בשיתוף עם משטר מדורו בוונצואלה
בן יניב
29 באוגוסט 2019
17:03

קולומביה: ארגון הטרור המרקסיסטי - FARC הכריז היום (חמישי) על חזרה למאבק אלים בשלטון המרכזי ובצבא קולומביה. איוון מרקז, מנהיג הארגון הופיע הבוקר בסרטון מיוחד והכריז על "השלב הבא במאבק".  מרקז, שלא נראה במשך כשנה, הופיע בסרטון במדים צבאיים ואנשים חמושים סביבו ואמר כי "הממשלה בגדה בהסכם הוואנה", הסכם השלום שנחתם בין הממשלה הקולומביאנית לארגון בשנת 2016. הסכם שבעקבותיו הודיע FARC על התפרקות מנשקו ועל כניסה לתהליך השתלבות בזירה הציבורית.

נשיא קולומביה, איוון דוקה, שנבחר לפני כשנה אומנם הבטיח לשנות סעיפים בהסכם השלום אך עוד לא נקט צעד של ממש. רבים בקולומביה הביעו הלם על החדשות ובמדינה אף הובע חשש כי הארגון ישת, פעולה עם משטר מדורו בערעור המצב הביטחוני בגבול בין וונצואלה לקולומביה.

FARC החל את פעילותו בשנות ה-60' של המאה הקודמת במהלך מלחמת האזרחים בקולומביה והיה מעין זרוע צבאית של המפלגה הקומוניסטית. בשנות ה-80' ניתק את קשריו עם המפלגה והחל בפעולות של חטיפת אנשים וסחר בסמים. הארגון ביצע שורה ארוכה של פיגועי טרור ואחראי למותם של קולומביאנים רבים.