בית ספר, ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

צמצום פערים בין מגדרים וקידום שפות: כך נערך משרד החינוך לשנת הלימודים החדשה

שייח' מוהנא פארס, יועצו הבכיר של שר החינוך, סיפר על תוכניות המשרד לשנת הלימודים, בהן גם מיגור האלימות: "נעצים את החינוך הבלתי פורמאלי"
אימאן קאסם סלימאן
31 באוגוסט 2019
00:21

לקראת פתיחת שנת הלימודים ביום ראשון הקרוב, סיפר השבוע (חמישי) שייח' מוהנא פארס, יועצו הבכיר של שר החינוך רפי פרץ, על תוכניות משרד החינוך לשנת הלימודים הקרובה, שעיקרן: מיגור אלימות, צמצום פערים בין מגדרים וקידום שפות מגיל צעיר. במקביל, תיקצוב בתי הספר היסודיים ימשיך להיות דיפרנציאלי - לא באופן שוויוני, אלא על סמך הרקע הסוציו-אקונומי של התלמידים. הדברים נאמרו בריאיון לתוכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון המלא עם שייח' מוהנא פארס בכאן רשת ב:


בספטמבר תיושם תוכנית חדשה שמטרתה לקדם לימודי מדעים ומתמטיקה בקרב בנות מהמגזר היהודי ובנים מהמגזר הערבי. פארס הסביר כי במגזר הערבי אחוז הבנות הלומדות מקצועות מדעיים הוא פי שניים מאחוז הבנים, ואילו במגזר היהודי האחוזים כמעט שווים זה לזה. "התוכנית תפגיש תלמידי בית ספר עם מודלים לחיקוי מאותו אזור מגורים, שהיום הם סטודנטים או עובדים בתחום המדעים. אותם בוגרים יעזרו לתלמידים להשתפר בבית הספר ויכוונו אותם לעתיד בתחום", אומר יועץ שר החינוך.

מטרה נוספת שהציב המשרד היא מיגור האלימות. הדרך בה רואה משרד החינוך שיש להתמודד עם בעיה זו היא שילוב של חינוך פורמאלי עם בלתי-פורמאלי: "אנחנו מנסים להילחם בזה דרך נושא כישורי חיים, דרך העצמת החינוך הבלתי פורמאלי ודרך חוגים. לחינוך יש שתי רגליים – אחת של הישגים ואחת של כישורים ומיומנויות". לדברי פארס, בתי הספר הם אינם מקור הבעיה: "האלימות קורית אחר הצהריים, בתוך הבתים והקהילות".

בנוסף משרד החינוך ישקיע כ-70 מיליון שקלים לקידום האנגלית, במקביל לתוכנית חדשה שתעמיק בקרב ילדים את השימוש בשפת האם וכן בקרב המגזר הערבי - את השפה העברית. "בעולם הטכנולוגי היום הילדים פחות קוראים ופחות כותבים. אנחנו צריכים לדאוג שהתלמידים יקראו ויכתבו בשפת אימם", מסביר פארס. לדבריו, שפה לא מנותקת מתרבות ולכן בתוכנית שתתחיל בשנת הלימודים הקרובה - "עברית על הרצף", ילמדו במגזר הערבי, כבר בגני הילדים, עברית מדוברת.

האזינו לריאיון המלא עם יעל שריג והלין זעריר נזאל בכאן רשת ב:

בריאיון בתוכנית "מרחאבית" בכאן רשת ב עם יעל שריג - מורה המלמדת עברית בבית ספר ערבי, ועם הלין זעריר נזאל - מורה לערבית בבית הספר היהודי תל"י, סיפרו השתיים על קבלת האחר ועל תחושת השליחות בעבודתן.

שריג, בת 53 מורה לעברית מדוברת בכפר קאסם, אמרה כי מבחינתה היא באה לקדם את התלמידים, לא לדבר על פוליטיקה: "אם המורה אוהב את העבודה שלו, רואה בילדים את הציבור שהוא צריך לשרת ונותן את כל נשמתו למענם - הוא מצליח להנחיל את הערכים של אהבת האדם".

גם זעריר נזאל טוענת שזכתה ללמד בבית ספר ששם על דגלו את תגבור לימודי היהדות: "בכל בוקר יש תפילה, ואני מתפללת את התפילות שלי לצידם". לדבריה, היא בחרה ללמד במגזר היהודי בגלל שיש לה חזון והוא "לקדם אזרחות משותפת, שיח מכובד, לדעת לקבל את האחר ואת השונה".