קטרי הניסוי החשמליים של הרכבות
צילום: רכבת ישראל

ביה"ד לעבודה הורה לעובדי הרכבת: חדשו העבודות בקו ירושלים-ת"א

בהקלטות ממערכת הקשר הפנימית של עובדי הרכבת עולה שניתנה הנחייה לעובדים מטעם הוועד - לעצור את העבודות
שרון עידן
30 באוגוסט 2019
11:52

שיבושים בעבודות בקו ירושלים-נתב"ג: בהקלטות ממערכת הקשר הפנימית של עובדי הרכבת, שפורסמו היום (שישי) בתוכנית "יומן צוהריים" בכאן רשת ב, עולה שניתנה מטעם ועד העובדי הרכבת הנחייה לעובדים לעצור את העבודות. זאת, בניגוד להודעת הוועד מהבוקר כי לא ניתנה הוראה שכזו, ושהעובדים לא הונחו לנקוט עיצומים.

בהקלטות שומעים את הבקר מודיע לנהג הקטר כי הנסיעה מבוטלת בהוראת הוועד. לאחר שנשאל שוב על ידי הנהג, הבקר הדגיש כי עבודת הקטרים בקו מופסקת עד להודעה חדשה, כמו גם שאר העבודות ושניתן "להתפזר וללכת הביתה".


הבוקר הורה בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לעובדי הרכבת להפסיק את עיצומיהם ולחדש את עבודות החשמול בקו בין ירושלים לתל אביב. בעקבות החלטה זו, העובדים לא יורשו לנקוט עיצומים עד לקיום דיון בנושא בבית הדין. ההחלטה ניתנה לאחר שהנהלת הרכבת הגישה עתירה הלילה שבה ביקשה להוציא צו מניעה שיורה לעובדים לשוב לעבודה לאלתר, לחדול מהפעולות "הלא חוקיות" לדבריה ולחדש את המשא ומתן עימה.

הנהלת הרכבת הודיעה אתמול בערב כי ועד העובדים עצר לחלוטין ועד להודעה חדשה את עבודות החשמול, ושהדבר צפוי לגרור עיכובים של שבועות בחיבור הקו לתל אביב. מה שעלול לדחות את החיבור לשנה הבאה. 

הנהלת הרכבת מסרה: "בית הדין נתן, לבקשת הנהלת הרכבת, צו מניעה המחייב את ועד הרכבת להפסיק את השבתת העבודות לאלתר. למרות זאת, ועד הרכבת בראשות גילה אדרעי מפריע לחידוש העבודות, שכבר נדחו בחצי יממה. בשל העיכוב שכבר נוצר, לא יתקיים הניסוי בקטר החשמלי שתוכנן להתבצע הבוקר, וחל עיכוב משמעותי בלוח הזמנים של העבודות הצפוף והמאתגר ממילא, בשל תוואי המסילה הפעיל עליו הן מתבצעות. המשמעות, מלבד הפגיעה בנוסעים שמסלול רכבותיהם שונה כדי לאפשר את העבודות, היא עיכוב בכל העבודות על הקו. בהנהלת הרכבת שוקלים להגיש בקשה לביזיון בית המשפט בעקבות המשך הפרעת הוועד, שכבר גרמה לנזק כלכלי לחברה עצמה, ונזק שירותי לציבור הנוסעים". 

ועד עובדי הרכבת מסר בתגובה: "הטענות שוב שקריות ומנותקות מהמציאות. כפי שכתבנו בתגובתנו להחלטת בית המשפט גם אם עובדי הרכבת יעבדו מידי שבת, ללא הפסקה, קו הרכבת החשמלי מנתב"ג לתל אביב לא יוכל לפעול  ולא בגלל העובדים אלא בגלל מחדליה הקשים של הנהלת הרכבת כפי שפורטו במכתב אותו שלחה יו"ר הוועד למנכ"ל הרכבת. העובדים שאמורים לעשות את נסיעת המבחן נמצאים בעבודה כבר משעות הבוקר ווועד העובדים לא מונע ביצוע עבודות. אנו מקווים שההנהלה תתחיל להשקיע בלתקן את המחדלים והתקלות ובלשפר את השירות ברכבת, ויפה שעה אחת קודם".