מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד ומנכ"ל משרד האוצ
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סופית אין שביתה: הושגו הסכמות בין הסתדרות המורים לאוצר

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד: "הישג גדול מאוד שמפסיק סוף סוף את גזל עובדי ההוראה, לאחר שנתיים שבהם האוצר גרר רגליים"
לירן כוג'הינוף
30 באוגוסט 2019
14:21

סופית הוסר האיום בהשבתת מערכת החינוך: הסתדרות המורים ונציגי משרד האוצר הודיעו היום (שישי) כי הושגו הסכמות ביניהם ולכן שנת הלימודים תיפתח כסדרה ביום ראשון. לפי ההסכם שהושג בתום 30 שעות של משא ומתן אינטנסיבי ורצוף בין הצדדים, יופחת לעובדי ההוראה יום אחד בגין כל יום מחלה ולא כ-1.4, כפי שהיה נהוג עד כה. בנוסף יינתן סכום חד פעמי בסך 2,000 שקלים לכל גמלאי שפרש החל משנת 1986, כפיצוי על הפחתת ימי מחלה בגלל החישוב השגוי.

בנוסף הוסכם: הקמת קרן ימי מחלה שתעניק מימון לעובדי הוראה שימי המחלה שלהם הסתיימו, הקמת צוות משותף לבחינת השלכות הרפורמה בחינוך המיוחד, תקופת שקט תעשייתי ומיצוי תביעות עד ה-31 בדצמבר 2019 וחישוב הפנסיה מעתה והילך כנגזרת של השכר האחרון. לפי ההסכם, 80% מהשכר האחרון ישולמו לגמלאים ועוד 0.45% על כל שנה מאז החלת רפורמת "אופק חדש". הסדר זה יחול על כ-55 אלף גמלאים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את הצדדים: ״אני מברך את שר האוצר משה כחלון ומזכ״לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, שלאחר משא ומתן אינטנסיבי הגיעו להסכמה שתאפשר את פתיחת שנת הלימודים תש״פ. המורים שלנו הם נכס חשוב לחברה הישראלית ואני מבקש להוקיר את עבודתם. שתהיה שנת לימודים מוצלחת לכולם״.

שר החינוך רפי פרץ: "שמח שמשרד האוצר והסתדרות המורים גילו אחריות לאומית והגיעו להסכמות. ביום ראשון 2.3 מיליון תלמידים ותלמידות יחזרו לספסל הלימודים בשמחה ובאושר".

שר האוצר משה כחלון מסר: "אני מברך על ההבנות שהושגו היום שהן פרי של עבודה משותפת ודיונים אינטנסיביים של השבועות האחרונים, ועל כך יש לברך את אנשי משרד האוצר והסתדרות המורים. הבטחנו לעשות הכול, יחד עם הסתדרות המורים, כדי ששנת הלימודים תתחיל ב-1 בספטמבר לטובת הילדים, ההורים ועובדי ההוראה – והצלחנו".


מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, אמרה:"זהו הישג גדול מאוד שמפסיק סוף סוף את גזל עובדי ההוראה, לאחר שנתיים שבהם האוצר גרר רגליים. זה לא היה קורה ללא ההתלכדות המופלאה של כלל העובדים שהחליטו שלא לשתוק יותר. זוהי רק תחילתה של דרך לשדרוג משמעותי של עובדי ההוראה בישראל. מיד לאחר הבחירות והקמת ממשלה חדשה ניכנס למשא ומתן על הסכם שכר חדש שבו נאבק על שדרוג שכר כדי שעובדי הוראה טובים ירצו להצטרף וותיקים ירצו להמשיך להיות חלק מהמערך החינוכי של מדינת ישראל".