היערכות כוחות צה"ל בצפון 31.08.19
צילום: דובר צה"ל

דיפלומטים רוסים לכאן חדשות: חיזבאללה יגיב אבל לא יגרור את לבנון למלחמה

מצה"ל נמסר כי הצבא שיפר את מוכנותו בצפון, כחלק מההיערכות לתגובת חיזבאללה לפעולה המיוחסת לישראל בביירות, וכי תרגיל גדול שתוכנן - נדחה. נסראללה: "ייתכן שנגיב בכל שעה או כל שבוע"
גל ברגר ומשה שטיינמץ
31 באוגוסט 2019
20:15
עודכן ב 23:56

המתיחות בצפון נמשכת, שבוע אחרי הפעילות המיוחסת לישראל בביירות, ובמערכת הביטחון נערכים לתגובה אפשרית של חיזבאללה. דיפלומטים רוסים אומרים היום (שבת) לכאן חדשות כי חיזבאללה יגיב, אך לא יגרור את לבנון למלחמה. במקביל, פרשנים בלבנון אומרים כי מזכ"ל הארגון חסן נסראללה מעכב את התגובה בגלל הצום השיעי הקרב, ואירועים פנים-לבנוניים.


צה"ל עיבה היום את הכוחות בצפון. שיירות של מובילים צבאיים נצפו לאורך היום כשהם עושים את דרכם צפונה, נושאים על גבם תותחים, ומדובר צה"ל נמסר כי בשבוע החולף שיפרו כוחות, בהם כוחות יבשה, אוויר, ים ומודיעין, את מוכנותם למגוון תרחישים. כמו כן, נדחה תרגיל צבאי גדול שתוכנן לשבוע הבא, והוחלט כי דובר צה״ל תת-אלוף רונן מנליס, שמועד החלפתו תוכנן ליום שלישי הקרוב, ישאר בתפקידו בעת הזו. "אנשי המילואים שהוזמנו לתרגיל קיבלו הודעה על מועדי התייצבותם המעודכנים", נמסר מצה"ל.

בנוסף, כמה חטיבות לוחמות בפיקוד הצפון הכריזו על עוצר יציאות. ההחלטה, שפורסמה לראשונה בכאן חדשות ביום חמישי האחרון, התקבלה לאחר הערכת מצב בצה"ל, והיא תקפה עד להודעה חדשה.

נסראללה עצמו נאם הערב לרגל הצום השיעי הקרב, והתייחס גם לאיומיו כלפי ישראל. "ייתכן שנגיב בכל שעה או כל שבוע, אבל חשוב שהאויב ידע שהשמים אינם פתוחים", אמר מזכ"ל חיזבאללה. "מטבע הדברים אנחנו עובדים בטקטיקה ספציפית ובדרך ברורה. לכן לא נפיל כל מל"ט ישראלי. החשוב הוא שנגיע לתוצאה שתגיד לאויב שהוא לא יכול להיות נינוח בשמי לבנון".


על הפעולה המיוחסת של ישראל בביירות אמר נסראללה: "אמרתי בעבר שיש לנו טילים מדויקים ברמה שמספיקה לנו. אין לנו מפעלי טילים מדויקים לעומת זאת - אני מכחיש זאת בצורה חד משמעית. נתניהו מחפש תירוץ לתקוף ולשנות את המשוואה ואת כללי העימות. הוא משקר לעם שלו ואומר שבתוקפנות בדאחיה 'חיסלנו את מפעלי הטילים המדויקים' - אלה אשליות של נתניהו והישראלים".

בתוך כך, נשיא צרפת עמנואל מקרון קרא לנשיא איראן חסן רוחאני "לשמור על איפוק בלבנון" בשיחת טלפון שקיימו שני המנהיגים. מקרון הדגיש כי חיוני שאיראן תמלא במלואן את התחייבויותיה בתחום הגרעין, ותנקוט את האמצעים הנחוצים מצדה להחזרת השלום והביטחון במזרח התיכון.

אתמול אמר עוזרו של נסראללה מוחמד יארי כי "האויב הציוני תקף אותנו בעומק ולכן נתקוף אותו בעומק. הם עוד יצטערו מאוד על מעשיהם. קיבלנו החלטה לתקוף את האויב שתקף אותנו ישירות בבית רגיל בעקרבה ובדאחייה - זה לא סתם איום".


אתר חדשות לבנוני דיווח השבוע כי חיזבאללה החל בכוננות הדרגתית, ופינה בסיסי אימון שלו מאז נאומו האחרון של נסראללה. בשבוע שעבר דיווח ערוץ אל-ערביה כי חיזבאללה פינה מרכזים של הארגון ברחבי לבנון וביקש מאנשיו להשמיד מידע במחשבים.