תלמידים בכיתה, אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חוזרים לבית הספר: למעלה מ-2 מיליון תלמידים יפתחו מחר את שנת הלימודים

איומי השביתה הוסרו, לאחר שהסתדרות המורים ומשרד האוצר הגיעו להבנות, אך צפויים שיבושים מקומיים • 168 אלף תלמידי כיתה א' יכנסו לראשונה בשערי בית הספר • משרד החינוך פתח חדר מצב
לירן כוג'הינוף
31 באוגוסט 2019
20:59
עודכן ב 22:40

למעלה משני מיליון תלמידים יגיעו מחר בבוקר (ראשון) אל בתי הספר והגנים ויפתחו את שנת הלימודים - תש"ף. 168 אלף תלמידי כיתה א' יכנסו בפעם הראשונה בשערי בית הספר, וישמעו לראשונה את הצלצול. משרד החינוך פתח כבר הערב חדר מצב.

שנת הלימודים תחל כסדרה, לאחר שהסתדרות המורים ונציגי משרד האוצר הודיעו אתמול כי הגיעו להסכמות, ואיומי השביתה הוסרו. כן צפויים שיבושים מקומיים, בהם אלפי תלמידים במגזר הבדואי שלא ישובו לספסל הלימודים בשל דרישה של המועצות המקומיות לתקציבים שלא התקבלו, ו-1,300 מורים המלמדים נוער בסיכון שלא יפתחו את השנה בגין דרישה לתנאי שכר טובים יותר. בחדר המצב של משרד החינוך מעדכנים כי 74 בתי ספר ו-494 גני ילדים צפויים להשבית מחר את הלימודים. סך הכול מדובר ב-51,117 תלמידים שלא ישובו מחר לספסל הלימודים. 

בנוסף, חמישה מוסדות לימוד במועצה מקומית נווה מדבר צפויים לפתוח את שנת הלימודים באיחור של חמישה ימים. זאת בעקבות עתירה של עמותת רגבים כי המוסדות יושבים על קרקע לא חוקית. ההליך המשפטי צפוי להימשך כמה ימים עד שיתאפשר לפתוח את שנת הלימודים במקום.

לפי ההסכם בין הסתדרות המורים למשרד האוצר, שהושג בתום 30 שעות של משא ומתן אינטנסיבי ורצוף בין הצדדים, יופחת לעובדי ההוראה יום אחד בגין כל יום מחלה ולא כ-1.4, כפי שהיה נהוג עד כה. בנוסף יינתן סכום חד פעמי בסך 2,000 שקלים לכל גמלאי שפרש החל משנת 1986, כפיצוי על הפחתת ימי מחלה בגלל החישוב השגוי.


בנוסף הוסכם: הקמת קרן ימי מחלה שתעניק מימון לעובדי הוראה שימי המחלה שלהם הסתיימו, הקמת צוות משותף לבחינת השלכות הרפורמה בחינוך המיוחד, תקופת שקט תעשייתי ומיצוי תביעות עד ה-31 בדצמבר 2019 וחישוב הפנסיה מעתה והילך כנגזרת של השכר האחרון. לפי ההסכם, 80% מהשכר האחרון ישולמו לגמלאים ועוד 0.45% על כל שנה מאז החלת רפורמת "אופק חדש". הסדר זה יחול על כ-55 אלף גמלאים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את הצדדים: ״אני מברך את שר האוצר משה כחלון ומזכ״לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, שלאחר משא ומתן אינטנסיבי הגיעו להסכמה שתאפשר את פתיחת שנת הלימודים תש״פ. המורים שלנו הם נכס חשוב לחברה הישראלית ואני מבקש להוקיר את עבודתם. שתהיה שנת לימודים מוצלחת לכולם״.