פינוי הפצוע לכאורה לבית החולים

אירוע הירי בצפון: מסוק פינוי הפצועים תוכנן כהונאה

לאחר שרה"מ אישר כי בתקיפת חיזבאללה לא היו נפגעים של צה"ל, דווח שהפינוי תוכנן מראש על מנת לגרום לחיזבאללה לחשוב כי הצליח לפגוע בחיילים • שר החוץ של בחריין ביקר במרומז את לבנון
כתבי כאן חדשות
01 בספטמבר 2019
21:57

לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אישר היום (ראשון) כי בתקיפת חיזבאללה בגבול לבנון לא היו נפגעים של צה"ל, דווח על תרגיל ההונאה שצה"ל נקט בו. בלבנון דיווחו כי הצליחו לפגוע בחיילים הישראלים, אך המסוק שאף הראו בצד הלבנוני, לא פינה פצועים, אלא הפינוי תוכנן מראש כהונאה, על מנת לגרום לחיזבאללה לחשוב כי הצליח לפגוע בחיילים.


אחר הצוהריים נורו כמה טילי נ"ט משטח לבנון לעבר בסיס של צה"ל ורכב צבאי במרחב אביבים. צה"ל השיב באש ארטילרית לעבר מקורות הירי וכלי טיס תקף את חוליית המחבלים שירו את הטיל. נוסף על כך, תקף צה"ל בכמאה פגזים את שטח לבנון, הסמוך לגבול.


שר החוץ של בחריין בביקורת מרומזת על לבנון

אחרי חילופי האש, שאירעו היום (ראשון) בין חיזבאללה לצה"ל ליד מושב אביבים בגבול לבנון, הגיעו הגינויים, הבקשות להרגיע את המצב וגם תמיכה בישראל ממקום בלתי צפוי. שר החוץ הבחרייני, ח'אלד בן אחמד, הביע ביקורת מרומזת על לבנון: "מדינה שתוקפת מדינה אחרת עוברת על החוק הבינלאומי, ומדינה שעומדת מהצד ומשקיפה על מערכות שקורות על הגבול שלה, בעוד עמה בסכנה – זה זלזול גדול של המדינה הזו באחריות המוטלת עליה".


שליח ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הבהיר בחשבון טוויטר שלו כי ארצות הברית "עומדת לצד ישראל ועל זכותה להגן על עצמה". הוא האשים כי "הפרוקסי של איראן בלבנון ובעזה מערערים את הסיכוי לשלום".

מפקד כוח שמירת השלום באזור של כוח יוניפי"ל בגבול, סטפנו דה קול, אמר כי התקיפה של חיזבאללה מהווה "הפרה חמורה של החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701 ולחלוטין נועדה לערער את היציבות באזור". דה קול קרא לצדדים לנהוג באיפוק מרבי.


גם בצרפת השמיעו קריאות דומות וכתבו כי הם "עוקבים בדאגה" אחי הירי משני הצדדים של ה"קו הכחול". נשיא צרפת עמנואל מקרון שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא איראן חסן רוחאני וקרא למנהיגים לקחת אחריות כדי לחזור לרגיעה.   

מנגד, באיראן כמובן הביעו תמיכה בחיזבאללה בעקבות התקיפה. ראש המועצה לביטחון לאומי של איראן, עלי שמחאני, אמר כי הוא רואה "בהתנגדות לתקיפה המל"ט האיראני בשטחה האווירי של איראן והענשת המשטר הציוני על ידי חיזבאללה פרשנות לפתרונה של חזית ההתנגדות כדי להתמודד עם האיומים שמערערים את האזור".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו: גילי כהן, גדעון קוץ, רועי שרון ואיתמר מרגלית