טיול שורשים

טיול שורשים | מדריך למטייל במרקש

הצצה לאתרים בהם ביקרה הדר לוי בטיול השורשים שלה לבירת התרבות של מרוקו
מערכת כאן
10 בספטמבר 2019
20:26

הרי האטלס משתרעים לאורך כ-2,400 קילומטרים, והנקודה הגבוהה ביותר ברכס היא ג'בל טובקאל, הר בגובה 4,167 מטרים, אשר למרגלותיו שוכנת העיר מרקש. זוהי העיר הרביעית בגודלה במרוקו, אחרי קזבלנקה, הבירה רבאט והמרכז הדתי פאס, אך היא נחשבת לבירה ההיסטורית והתרבותית של מרוקו. מיקומה של העיר, בין אירופה למדבר הסהרה, הביא לעיר שיירות רבות וגרם להתפתחות תעשיית המסחר בשווקיה, שהפכו לידועים בכל העולם.

מרקש הוקמה בשנת 1069 והייתה בירת האימפריה, לאחר שהתפתחה כעיר מסחר בין הערים שלחוף האוקיאנוס האטלנטי לבין אפריקה השחורה. כיום חיים בה כמיליון איש, והכיכר המרכזית של העיר העתיקה מהווה מוקד משיכה לתושבי העיר ולתיירים המצטופפים בה כדי לחזות בהמוני הרוכלים, הרקדנים ומספרי הסיפורים שפוקדים אותה מדי ערב.

הקהילה היהודית במרקש קיימת לפחות מאז המאה השנייה לספירה, והיא החלה להתפתח בשנת 1492, עת הגיעו אליה פליטים יהודים רבים בעקבות גירוש ספרד. בין יהודי האטלס לבין מגורשי ספרד נוצרה מתיחות, בעיקר על רקע סגנון התפילה השונה, והוקמו בתי כנסת נפרדים לקהילה החדשה. היהודים עסקו בעיקר במסחר, ובעיר פעלו ישיבות גדולות שהיו מרכזי תורה אזוריים שהכשירו רבנים, שוחטים, מוהלים וסופרי סת"ם.

מעמדם של היהודים בעיר התערער עם התעוררות הלאומנות הערבית בשנות ה-30 של המאה ה-20. באמצע עשור זה היו בעיר כ-25 אלף יהודים, אך לאחר שהוטלו עליהם מגבלות החלו חלקם לעלות לארץ ישראל, ובשנות ה-50 וה-60 עזבו מרבית היהודים את העיר. כיום חיים במרקש כ-120 יהודים, מרביתם מבוגרים מאוד, ופועלים בה שני בתי כנסת.

גם שורשיה של משפחת לוי נטועים עמוק במרקש, ומשם הגיעו סבה וסבתה של הקומיקאית הדר לוי, היישר למעברת בית שאן. הדר יצאה לטיול שורשים במרוקו יחד עם אביה ואחיה, במסע מרגש שסיפק גילויים על העבר ותובנות על ההווה והעתיד. הנה הצצה לכמה מהאתרים בהם ביקרו:

המלאח של מרקש
הרובע היהודי הוא אזור גדול בלב מרקש המכונה "המלאח". מקום מושבם של מרבית יהודי מרקש עד היום, ובשנים האחרונות הוא עובר תהליך של שימור בהוראת מלך מרוקו. 120 תושבים יהודים עדיין גרים במלאח, ברחובות עם שמות יהודיים ולצד שרידי בתים יהודים.

לכתובת האתר

בית הכנסת "אלעזמה"
35 בתי כנסת היו במלאח של מרקש, והיום פועל בעיר רק בית כנסת אחד - בית הכנסת "אלעזמה" ("של המגורשים"), אשר נבנה על ידי מגורשי ספרד ב-1492. כיום פועל במקום גם מוזיאון אודות הקהילה היהודית של מרקש.

לכתובת האתר

בית הקברות היהודי העתיק
בית העלמין היהודי במרקש הוא בית הקברות הגדול ביותר במרוקו, ושטחו הוא 52 דונם. היהודים התחילו לקבור בו את יקירהם בשנת 1537, ויש בו כ-20 אלף קברים.

לכתובת האתר

השוק של מרקש
השוק המרכזי של מרקש מכונה "ג'מע אל-פנה" והוא חולש על שטח ענק אשר מלא בסמטאות, רוכלים ודוכנים. השוק משנה את פניו בין הבוקר, אז ההתרחשות כוללת בעיקר מסחר, לבין הערב, אז ממלאים אותו עשרות קוסמים, רקדנים, מספרי סיפורים ומגדי עתידות.

לכתובת האתר

זרקאטן
זרקתן הוא כפר קטן ששוכן בהרי האטלס ובעבר גרו בו יהודים רבים, ביניהם סבתה של הדר שעזבה אותו לטובת העיר הגדולה כשהייתה בת 15. כמו במרקש, גם שם יש מלאח ובית עלמין יהודי עתיק, אך יהודים כבר לא מתגוררים במקום.

לכתובת האתר