הג'ודוקא האיראני
צילום: אי.אף.פי

"התמוטט ופרץ בבכי": הפרטים על ההפסד המכוון של הג'ודאי האיראני

בעקבות הבקשה שהגיש סעיד מולאי למקלט מדיני, אחרי שאולץ להפסיד כדי שלא להתמודד עם שגיא מוקי, פרסם איגוד הג'ודו את השתלשלות האירועים המלאה. מולאי שהחליט להתמודד באולימפיאדה תחת הדגל האולימפי בירך את מוקי באינסטגרם. מוקי: "השראה כאדם וכספורטאי"
ליאן וילדאו
02 בספטמבר 2019
12:33

פרשת הג'ודאי האיראני סעיד מולאי: תחת הכותרת "הסיפור האמיתי של הקרב על החיים", פרסם היום (שני) איגוד הג'ודו העולמי באתר הרשמי שלו פרטים נוספים על מה שהתרחש מאחורי הקלעים באליפות העולם בטוקיו שבה הפסיד האיראני, כדי שלא להתמודד מול שגיא מוקי הישראלי. מהפרטים עולה מסכת לחצים ואיומים קשה שבמהלכה איימו נציגי השלטון בטהראן על מולאי לפרוש מהאליפות כדי להימנע ממפגש עם הספורטאי הישראלי. בד בבד, בירך מולאי לפני שלושה ימים את שגיא מוקי בדף האינסגטרם שלו על זכייתו בתואר, כשהוא כותב: ברכות, אלוף". מוקי השיב למולאי: "תודה. אתה השראה כאדם וכספורטאי".

בין השאר מספר איגוד הג'ודו כי מאמנו של מולאי קיבל לפני הקרב בשמינית הגמר שיחה מסגן שר הספורט האיראני, שבה נדרש לפרוש מהתחרות תוך איום עליו ועל משפחתו. "מולאי התמוטט ופרץ בבכי. זה היה שובר לב בעבור מי שצפה בזה מאחורי הקלעים", נאמר מהאיגוד. מאמן מטג'יקיסטן התבקש לעזור למולאי וסיפר כי ליווה אותו וסיפר כי ראה את הפחד והאימה אצל הג'ודאי.עוד נחשף כי מולאי ביקש להיפגש עם נשיא האיגוד העולמי מריוס ויזר וזה אמר לו שלפניו "ההחלטה החשובה בחייו" והבטיח לו סיוע. מולאי עלה לקרב הבא, ניצח את האלוף האולימפי ועלה לרבע הגמר, שאותו ניצח גם כן. במהלך היום קיבל עוד כמה שיחות מאיראן כדי ללחוץ עליו לפרוש, ואף משלחת מהשגרירות האיראנית שהגיעה לאולם, כשנציג מטעמה מגיע באופן בלתי חוקי לאיזור החימום עם מסר מאיים למולאי.

הלחצים מטהראן לא פסקו ובהמשך, לפני קרב חצי הגמר, התקשר יו"ר הוועד האולימפי האיראני למאמנו של מולאי וסיפר שאנשי ביטחון היו בבית הוריו של הג'ודאי. תחת הלחץ הזה עלה מולאי לחצי הגמר. הוא אמר בין השאר לאתר: "הייתי יכול להיות אלוף עולם. לא יכולתי להתחרות משום שחששתי מההשלכות בעבורי ובעבור משפחתי. אני מודה מקרב לב לנשיא האיגוד העולמי ויזר שהבטיח לעזור לי להגיע לאולימפיאדה ולהגשים את החלום להיות אלוף אולימפי. הרשויות באיראן אמרו לי שאני אוכל לחזור בלי בעיות אבל אני מפחד".