שאול אלוביץ'
צילום: פלאש 90

עדויות מנכ"ל וואלה ושיחות שיבוש החקירה של אלוביץ'

אלוביץ' דרש מישועה להכפיש עיתונאי שביקר את נתניהו. תמלילי חקירה חושפים את השיחות בין אלוביץ' לישועה. וגם - שיטת אלוביץ': כך פעל בעלי בזק-יס להוציא מידע הנוגע לעסקה, שהיה ממודר ממנה
מרדכי גילת וצח שפיצן
02 בספטמבר 2019
20:40
עודכן ב 09:20

במשך תקופה ארוכה שימש מנכ"ל וואלה אילן ישועה – זרועו הארוכה של בעל השליטה באתר שאול אלוביץ', שרצה להשפיע על תכני האתר. אלוביץ' שלט גם בקבוצת בזק ונשקלת האפשרות להגיש נגדו כתב אישום בתיק 4000 (תיק בזק). על פי עדותו של ישועה, שפרסם הערב (שני) פרשננו מרדכי גילת בחדשות הערב בכאן 11, אלוביץ' דרש מישועה להכפיש עיתונאי שביקר את ראש הממשלה בנימין נתניהו. וגם - איך הגיע לחיינו הביטוי - "אין כלום, כי לא היה כלום"?


מהעדות של ישועה עלה כי אלוביץ' הציג "בנק מטרות" של יריבים לזוג נתניהו. בפגישותיו עם המשטרה תיאר מנכ"ל וואלה כיצד נעשו תיאומים לצורך שיבוש החקירה המשטרתית. על פי העדויות, בשיחות של ישועה עם אלוביץ' הסיכום היה שנתניהו יאמר בחקירה "לא היה כלום", אלוביץ' יאמר גם הוא "לא היה כלום" ואילן ישועה ידקלם את אותו המשפט. מנכ"ל בזק תיאר באוזני החוקרים את ההנחיה שקיבל: אם כולנו נאמר שלא היה כלום, "אז לא יהיה באמת כלום". אפשר להעריך כי כך נולד המשפט.


על פי ממצאי החקירה, הניסיונות לתאם עדויות החלו עוד לפני שהרשות לניירות ערך פתחה בחקירה – והם נמשכו גם אחרי. זה קרה כאשר אלוביץ' חשד שהחקירה תגיע אליו ואל נתניהו. ישועה שוחח עם אשתו של אלוביץ', איריס, שאמרה לו: "אני רוצה לומר לך שגם 'ישראל היום' בבעיה. שרה כועסת עליהם מאוד. ישראל היום כבר לא דוגמה. בעיתון לא עושים מה שהם רוצים". 


מהתמלולים שנחשפו הערב עולות השיחות בין ישועה לאלוביץ', אשתו ויועץ התקשורת של נתניהו ניר חפץ. ״הגברת ביקשה שתגובת המשפחה תופיע בגדול. אתה לא מתאר לעצמך את מחול השדים״, אמר חפץ לישועה. בשיחה נוספת בין מנכ"ל וואלה לבעל השליטה בבזק, התייחס אלוביץ' לעיתונאי ביקורתי כלפי ראש הממשלה: ״העיתונאי הזה שיקר ועבר שני שימועים״. 

שיטת אלוביץ': כך פעל בעלי בזק-יס להוציא מידע הנוגע לעסקה, שהיה ממודר ממנה

בשנים 2015-2014 היה אלוביץ' טרוד בעסקה שכונתה עסקת בזק-יס. אלוביץ' היה הבעלים גם של בזק וגם של יס ולכן בבזק החליטו למדר אותו מהדיונים בנושא, אך אשת אמונו, מזכירת החברה לינור יוכלמן, הדליפה לו חומרים מתוך הישיבות.

במכתב השימוע ששלחה אתמול פרקליטות מיסוי וכלכלה לאלוביץ' ולחשודים נוספים, ושפרטים ממנו נחשפים בפעם הראשונה הערב בחדשות הערב בכאן 11, מתוארת השיטה של בעלי השליטה בבזק-יס: "אלוביץ' קיבל מיוכלמן עותק קשיח של מצגת רגישה. והיא הסתירה זאת מחברי הוועדה והציגה להם מצגי שווא.

עוד נכתב: "באוקטובר 2014 התקיים דיון של הוועדה הבלתי תלויה. יוכלמן ביקשה מהעוזרת שלה להוציא מתוך הדיון עותק קשיח של מצגת של בנק ההשקעות מריל לינץ' ובו טקטיקות של משא ומתן. יציאת העוזרת עם העותק הקשיח עוררה את חשדם של חברי הוועדה שערכו בירור עם יוכלמן, אך היא הסתירה מהם שהעבירה לאלוביץ' את המצגת. אלוביץ' העביר את המצגת לבנו אור וציין ש'מדובר במצגת חשובה'".

בהמשך המכתב טוענת הפרקליטות: "בספטמבר 2014 הדליפה יוכלמן לאלוביץ' מידע רגיש ובעל חשיבות מתוך ישיבות הוועדה שנגע למשא ומתן. יוכלמן כתבה לאלוביץ' מיד לאחר הישיבה, 'אני לא יכולה לעדכן אותך כיוון שאני לא לבד. אעדכן אותך בהמשך', ואכן בהמשך אותו ערב שוחחה ארוכות עם אלוביץ'".

במכתב השימוע יש דוגמאות גם לדרך שבה פעל אלוביץ' כדי להסתיר את מעשיו: "הוא מחק הודעות מהטלפון הנייד שלו, וכן את התכתבויות הדואר האלקטרוני. עוד הוא נהג להזהיר את המעורבים לבל יספרו על המידע שקיבלו. כשאלוביץ' היה מקבל הודעות דואר אלקטרוני ומסמכים מודלפים לתיבת הדואר שלו בבזק, הוא היה נוהג להעביר אותן לתיבת דואר אחרת שהייתה בשימושו".


אלוביץ' טען אתמול באמצעות עורך דינו ז'ק חן כי התיק היה בפרקליטות במשך שנתיים וכדאי היה להמתין עד שיסתיים השימוע נגדו בתיק 4000. אם עורכי דינו לא יצליחו לשכנע את הפרקליטות ייתכן שהוא יצטרך להתמודד עם שני אישומים.

תגובת ז׳ק חן, עורך דינו של אלוביץ׳: ״שוב, בעיתוי ותזמון שהוא לא פחות מסיכול ממוקד של הזכות האלמנטרית להליך הוגן, מתפרסמים חלקי דברים חסרי בסיס. את שיש לנו לומר בעניינם, נאמר בשימוע בפני הגורמים המוסמכים ולא במשפט השדה שנערך בתקשורת למר אלוביץ׳ השכם והערב. כל אדם הגון, שוחר שלטון החוק וזכויות אדם צריך להתקומם כנגד מה שמתרחש מזה חודשים ארוכים בתקשורת. רמות התיעוב, האובססיה - חצו מזמן כל רף אנושי סביר, ומביאות אותנו לתהומות אפלים שמתאימים למשטרים חשוכים״.

אלוביץ' ונושאי משרה בכירים נוספים בקבוצה ובחברת יס בתקופה הרלוונטית, בהם אור אלוביץ', עמיקם שורר, לינור יוכלמן, ומנכ"ל יס רון איילון, התבשרו על כתב האישום המתוכנן בחשד לעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, ועבירות דיווח לפי חוק ניירות ערך. הודעה דומה נמסרה גם לכמה חברות בקבוצת "יורוקום" שהייתה בשליטתו של אלוביץ' בעת החשדות.

ביום רביעי האחרון, נחשפו בחדשות הערב תמלילי החקירה של נתניהו בתיק 4000, לפיהם נראה כיצד ראש הממשלה ניסה להסתיר את הקשר עם אלוביץ'. בעוד כחודש אמור להיערך השימוע לראש הממשלה אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, במסגרת התיקים שבהם הוא חשוד - 1000, 2000 ו-4000. אחד מהחשדות המשמעותיים שנתניהו יצטרך להתמודד איתם הוא בתיק 4000, המוכר כתיק וואלה-בזק, והחשד שניסה לקדם מהלכים שיטיבו עם אלוביץ', בתמורה לכאורה לסיקור חיובי. 

"אני יכול לתאר לכם את מערכת היחסים ביני לבין אלוביץ' כמו מערכת היחסים ביני לבין אהרן ברק", אמר נתניהו לחוקריו. "אותו מספר פגישות - ארבע חמש פגישות, אותו מספר ארוחות עם הרעיות. אין שום מפגש באירועים משפחתיים, אין קשר של חברות מהסוג שיש לי עם אנשים אחרים".