רב טוראי חגי בר אוריאן

נדחתה עתירת משפחת חלל צה"ל לדון בהענקת צל"ש על תפקודו

חגי בר אוריאן, חייל גולני, זינק על רימון ב-1964 ונהרג. בית המשפט: אין עילה משפטית להתערבות בהחלטה שלא לדון בהענקת צל"ש על מעשיו
אמוץ שפירא
03 בספטמבר 2019
12:10

בג"ץ דחה הבוקר (שלישי) עתירה שביקשה להורות לוועדה המטכ"לית לצל"שים בצה"ל לדון בהענקת ציון לשבח לרב טוראי חגי בר אוריאן על מעשה גבורה שביצע לפני 55 שנים. מעשה שגם לו לאבד את חייו אך הציל חיי חיילים אחרים. את העתירה הגיש אחיינו, איל שרגאי. בג"ץ קבע כי אין עילה משפטית להתערבותו.

בר אוריאן היה חבלן בחטיבת גולני שהוצב במובלעת הר הצופים בירושלים. בפעילות של החיילים להחלפת מנגנוני ההפעלה של רימונים, ננקר אחד הרימונים והופעל. בר אוריאן, בן ה-19, תפס את הרימון ורץ עימו מחוץ למוצב. הרימון התפוצץ בידו והוא נהרג. שאר החיילים לא נפגעו. לפני זמן מה, בעקבות פניית המשפחה, הוענקה לה תעודת הערכה, שבה מצויין כי בר אוריאן עשה מעשה גבורה. סיפורו אף שולב במורשת הקרב של החטיבה.

בית המשפט קיבל את עמדת צה"ל לפיה התגבשה מדיניות שלא לדון במקרים כאלה, שהתרחשו לפני זמן רב, וכי אין מדובר במקרה כה חריג שיש לסטות בגללו מהמדיניות. עם זאת, בית המשפט הדגיש כי פסק הדין משקף נקודת מבט משפטית, ודחיית העתירה אינה באה להמעיט ממעשה ההקרבה של בר אוריאן.