כור גרעיני באיראן

איראן הודיעה: בתוך יומיים נוכל להעשיר אורניום ברמה של 20% - הרמה הנדרשת לנשק גרעיני

לפני הסכם הגרעין, איראן העשירה אורניום לדרגה זו. במסגרת ההסכם, הם הוגבלו להעשרה של לא יותר מ-3.6%
מואב ורדי
03 בספטמבר 2019
14:25

איראן הודיעה היום (שלישי) באופן רשמי כי בתוך יומיים תוכל להעשיר אורניום לרמה של 20% - הרמה הנדרשת לפיתוח נשק גרעיני. לפני הסכם הגרעין, איראן העשירה אורניום לדרגה זו. במסגרת ההסכם, הם הוגבלו להעשרה של לא יותר מ-3.6%.

ביום שישי פרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) דוח שמראה כי איראן הפרה את הסכם הגרעין עם המעצמות, כשהעלתה כמות האורניום המועשר שבמאגריה והיא מזקקת אותו מעבר למה שמותר לה. מנתוני סבא"א עולה כי ברשות איראן 241.6 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 4.5%.

איראן מוגבלת ל-202.8 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 3.67%. יחד עם זאת, ציינו בסוכנות שהאיראנים עדיין רחוקים מהעשרת אורניום ברמה של 20% שהיה ברשותה לפני חתימת ההסכם עם המעצמות, על אף הדברים של האיראנים היום.

בתחילת אוגוסט העבירה הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית מסר למדינות האירופיות החתומות על הסכם הגרעין. על פי ההודעה האיראנית, טהראן תפחית עוד יותר את המחויבות שלה כלפי ההסכם בתוך פרק זמן של חודש. זאת אלא אם המדינות האירופיות יעמדו בהתחייבויות שנטלו על עצמן במסגרת ההסכם. לאחרונה נקטה איראן שורה של צעדים המנוגדים להסכם הגרעין במטרה לאותת כי פניה אכן ליציאה ממנו.

ביולי אישר נשיא איראן חסן רוחאני שארצו מפרה את הסכם הגרעין. בריאיון לסוכנות הידיעות IRIB האשים רוחאני כי וושינגטון היא זו שהביאה להגברת המתיחות באזור באמצעות מדיניותה כלפי איראן. לדבריו, הפחתת המתיחות באזור בידה של וושינגטון ועליה לשוב להבטחות ולהסכמים הבינלאומיים.