נתניהו ומנדלבליט, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משרד המשפטים: היה על נתניהו להתייעץ עם היועמ"ש בנושאים הנוגעים לחבריו

בהודעת המשרד נכתב כי הסדרי ניגוד העניינים שגובשו עבור ראש הממשלה כשר תקשורת עדיין עומדים בתוקפם. אתמול פורסמו בחדשות 13 הקלטות החושפות כי נתניהו הנחה את שר התקשורת הקודם איוב קרא, בנוגע לערוץ 20
צח שפיצן ואמוץ שפירא
03 בספטמבר 2019
16:29

הקלטות ראש הממשלה: משרד המשפטים מבהיר היום (שלישי) - היה על בנימין נתניהו להתייעץ עם היועמ"ש בטיפול בנושאים הנוגעים לחבריו. הדברים מגיעים על רקע הפרסום אתמול בחדשות 13 של הקלטות שבהן נשמע ראש הממשלה בנימין נתניהו מפעיל לחץ על שר התקשורת הקודם, איוב קרא, ומנחה אותו כיצד לפעול בעניין ערוץ 20. נתניהו בתגובה להודעה: "הניסיון להשתמש בתגובת משרד המשפטים נגד ראש הממשלה הוא המשך של מסע הרדיפה השקוף והנלעג נגד ראש הממשלה נתניהו".

בשיחה שנערכה בסוף שנת 2017 שאל נתניהו את קרא ובכיר בליכוד איך ניתן לאפשר את שידור החדשות בערוץ 20. בשלב ראשון הציע נתניהו לפזר את המועצה ולאחר מכן אמר: "למה לפזר? בוא נבטל אותה". לאחר פתרון המשבר, שבמסגרתו לבסוף אושר לערוץ 20 לשדר חדשות, פורסמה כתבה בדה מרקר, שבה נחשף שיתוף פעולה בין קרא לשקד בנושא. בשיחה נשמע נתניהו זועם על קרא ואומר לו: "אתה השתגעת, 'איוב ושקד', זה מה שהציל את ערוץ 20?"

האזינו לריאיון המלא של איוב קרא לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי הסדרי ניגוד העניינים שגובשו עבור ראש הממשלה כשר תקשורת עדיין עומדים בתוקפם, שעה שהוא עוסק בנושאי משרד התקשורת. הובהר לו כי עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית.

לפי ההודעה, במהלך כהונתו של נתניהו כשר התקשורת נעשו עמו שני הסדרים למניעת ניגוד עניינים. הראשון נעשה בשנת 2015 ביחס למשרד עורכי הדין שומרון-מולכו, שייצג באותה העת לקוחות מתחום התקשורת.

ההסכם השני הוסדר בשנת 2016 ועסק ביחסיו של ראש הממשלה עם בעל השליטה בבזק. במסגרתו הובהר כי נתניהו ימנע מלטפל בעניינים קונקרטיים הנוגעים לחברות בבעלותו של אלוביץ' בשל יחסי החברות בין השניים.

אחר הצהריים הגיע איוב קרא ללהב 433 בלוד כדי להגיש תלונה על מה שכינה "האזנות סתר". הוא טען כי "לא אתן שיטילו ספק בנאמנותי".

בתגובה להודעת משרד המשפטים, מטעמו של ראש הממשלה נמסר: "הודעת משרד המשפטים מוכיחה שראש הממשלה נתניהו צדק בתגובתו והיה רשאי לפעול בעניין ערוץ 20 שאינו קשור לאף אחד בהסדרי ניגוד העניינים שנערכו לו.

"לכן הניסיון להשתמש בתגובת משרד המשפטים נגד ראש הממשלה הינו המשך של מסע הרדיפה השקוף והנלעג נגד ראש הממשלה נתניהו.

"כל מי שראה את הפרסומים מבין מייד שראש הממשלה נתניהו לא פעל למען אף חבר אלא אך ורק למען גיוון הדעות בתקשורת ולמניעת השתקת ערוץ 20 - כבשת הרש של הימין בטלוויזיה".