יו"ר ש"ס אריה דרעי
צילום: פלאש 90

דרעי, הסליחות והתעמולה: ההוראות הבעייתיות של יו"ר ש"ס

יו"ר ש"ס אריה דרעי נשמע בהקלטות כשהוא מורה לבכירים במפלגתו לנצל כינוסי סליחות, אותם מארגנים ומממנים מועצות דתיות ועמותות, ולהפוך אותם לכינוסי תמיכה במפלגה. דרעי בתגובה: השנה איאלץ להיעדר מאירועי הסליחות
עקיבא ווייס
03 בספטמבר 2019
22:08

דרעי, הסליחות ותעמולת הבחירות: בהקלטות בלעדיות של יו"ר ש"ס אריה דרעי הוא נשמע מורה לבכירים במפלגתו לעשות שימוש בכנסי הסליחות המאורגנים וממומנים על ידי עמותות ומועצות דתיות - לצורך קמפיין הבחירות של ש"ס. בהקלטות שפורסמו היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11 הסביר דרעי כי "היתרון שלנו על הליכוד ועל המפלגות האחרות זה הנושא המסורתי. הסליחות זה הדבר הכי קונצנזוס שיכול להיות. הכי רך, הכי מרגש". דרעי הגיב: "לא אשתתף השנה באירועי הסליחות". 

בהקלטות מפרט דרעי איך תגייס מפלגת ש"ס את המנגנון האדיר שעומד לרשותה לצורך תעמולת הבחירות. המהלך כולל שימוש ברב הראשי יצחק יוסף, שאסור לו להתערב בפוליטיקה, תנועת "אל המעיין" - שהצהירה בעבר בבית המשפט שאין לה קשר לפוליטיקה וארגון 'הידברות' - כולם מגויסים למאמץ הבחירות.

"תראו, יש לנו ברוך השם את תנועת 'אל המעיין', שהיא כבר במשך עשרות שנים בחודש אלול זה החודש העיקרי שלה", אומר דרעי. "שזה יהיה שילוב של אל המעיין, הידברות והרב יצחק יוסף הראשון לציון והרב זמיר כהן ועוד אחרים, כן סליחות לא סליחות. זה עוד עניין שצריך לדון בו. לנצל את השבועיים האלה כמה שיותר מקומות". 

דרעי גייס גם את המנגנון הרחב של המפלגה, פנה לפעיליה הבכירים והפציר בהם לגייס משאבים מהרשויות המקומיות והמועצות הדתיות, למען כינוסים פוליטיים. זאת במסווה של אירועי סליחות: "אנחנו רוצים שאתם כנציגים שלנו, כל אחד עם המשיבים שלו, המחלקה לתרבות, מועצה דתית, 'אל המעיין' כמה שיותר לנצל יותר. לא לעשות לי בכל עיר ערב אחד של סליחות". 

עם זאת, דרעי, שהבין את הבעייתיות בשימוש במשאבים ציבוריים לצרכים פוליטיים, ביקש שכינוסי הסליחות לא יוצגו כיוזמה מפלגתית: "הסליחות לא צריכים להיות מטעם תנועת ש"ס. עדיף אולי שלא יהיה גם. זה צריך להיות סליחות שאתם מארגנים אותם כנציגים. באמצעים במשאבים באפשרויות כמובן ב'אל המעיין' אם צריך עזרה. וכמה שיותר". 

דרעי הגיב לחשיפה בחדשות הערב ומסר: "‏אני מודיע בצער, כי השנה אאלץ להיעדר מעצרות הסליחות בהן אני משתתף עשרות שנים מימי מרן הרב עובדיה. אני עושה ויתור אישי למען מאות אלפי המתחזקים מהעצרות. לא אתן לגורמים חסרי מצפון לפגוע בפעילות הקדושה של ׳אל המעיין׳ הנמשכת עשרות שנים למען ההמונים הצמאים לדבר ה׳ בימי אלול".

מטעמו של דרעי נמסר בתגובה כי "יו״ר ש״ס, השר אריה דרעי, דיבר בפני פעילי ציבור על אירועי הסליחות המתקיימים בחודש אלול, כבר 30 שנים ומושכים קהל רב, חילוניים, מסורתיים וחרדים בכל רחבי הארץ. האירועים האלה נועדו למען הציבור הרחב שנוהג להשתתף באירועי הסליחות בחודש אלול. הטענה כי אירועי הסליחות פוליטיים, היא מרושעת ושקרית".

מתנועת ׳אל המעיין׳ נמסר בתגובה: ״מדובר בידיעה שקרית. אירועי הסליחות מתקיימים ביוזמת תנועת ׳אל המעיין׳ בחודש אלול מדי שנה, כבר למעלה מ-30 שנה. בכל אירועי הסליחות אין שום סממן פוליטי, אין שלטי בחירות או כל אמירה או תוכן פוליטי אחר״.

בלשכתו של הרב הראשי יצחק יוסף הגיבו ומסרו כי "הרב הראשי לישראל לא הוזמן ולא אישר שום השתתפות באירוע מכל סוג שנעשה בשיתוף עם מפלגה פוליטית. כל פרסום אחר הוא בגדר הטעיית הציבור". 

ארגון הידברות הגיב כי "הארגון הוא ארגון א-פוליטי הפועל בקרב כלל העדות והקהילות היהודיות בארץ ובעולם. אירועי הסליחות של הידברות מתקיימים כמו בכל שנה ללא קשר לבחירות או תנועה פוליטית כל שהיא".