מתניהו אנגלמן
צילום: פלאש 90

הגירעון בתקציב המדינה: מבקר המדינה הורה להרחיב את הביקורת

אנגלמן מעוניין לבדוק גם את התנהלות רשות המסים, ואף ביקש מאנשי משרדו לשכור מומחים פיננסיים. הרחבת הדוח תגרום לדחיית פרסומו עד אחרי הבחירות. גורמים באוצר אמרו בתגובה: "שינוי מתכונת הבדיקה מריח כמו ניסיון לעיכוב פרסום הדוח החמור"
ליאל קייזר
03 בספטמבר 2019
23:36

הגירעון בתקציב המדינה: מבקר המדינה מתניהו אנגלמן החליט להרחיב את הביקורת על הגירעון, והורה לאנשי משרדו לשכור מומחים פיננסיים שיעסקו בבחינת הדוחות הכספיים של משרד האוצר. בעקבות הרחבת הבדיקה, פרסום הדוח יידחה עד אחרי הבחירות, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. גורמים באוצר אמרו בתגובה: "שינוי מתכונת הבדיקה מריח כמו ניסיון לעיכוב פרסום הדוח החמור".


טיוטת חמורה של דוח המבקר הופצה כבר לפני כחודשיים על ידי משרדו, ועסקה בשאלה אם באוצר שיחקו בנתוני הגירעון כדי ליצור מצג של סיום שנת 2018 במצב כלכלי טוב לכאורה. אנגלמן מעוניין לבדוק אם היה משחק פוליטי עם הנתונים ומה גרם לגירעון העמוק.

בנוסף על כך, הורה המבקר לאנשי משרדו לבדוק את התנהלות רשות המסים - את מנגנוני גביית המס שלה, ולבדוק דרכים בהן ניתן לשפר אותם. אנגלמן הורה גם לבדוק את האופן שבו מנוהלים הדוחות הכספיים של המדינה על ידי החשב הכללי במשרד האוצר

לפני כחודשיים פורסם כי הבור בתקציב המדינה ממשיך להעמיק: בסוף חודש יוני עמד הגירעון על 3.9% מהתוצר המקומי הגולמי, חריגה של 13 מיליארד שקלים מהיעד. במקביל, הוצאות המדינה בששת החודשים האחרונים הגיעו ל-194 מיליארד שקל, גידול של 17 מיליארד לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בד בבד, ההכנסות ממסים ממשיכות להיות נמוכות יחסית - ובחודש יוני הסתכמו ב-23 מיליארד שקל בלבד. 

תגיות:
גירעון