תחקיר הגזענות בגנים בקריית גת

תחקיר הגזענות בגנים: "מעשה לא חינוכי"

במשרד החינוך הגיבו היום לתחקיר של כאן חדשות, לפיו קיימת הפרדה בין ילדים יוצאי אתיופיה לאלה שלא בגנים בקריית גת. ח"כ יברקן: "קורא לראש הממשלה להרים טלפון ולהגיד לשר החינוך 'אתה השתגעת?'"
נופר משה
04 בספטמבר 2019
15:10

במשרד החינוך הגיבו היום (רביעי) לתחקיר הגזענות בגנים בקריית גת של כאן חדשות, לפיו קיימת הפרדה בין ילדים יוצאי אתיופיה לאלה שלא בגנים, ואמרו כי מדובר במעשה "לא חינוכי ולחלוטין לא עולה בקנה אחד עם ערכי משרד החינוך". במשרד ציינו כי השנה מיושמים תהליכים לחיזוק תחשות השייכות של תלמידים יוצאי אתיופיה – "כמשימה לאומית ממדרגה ראשונה". בעקבות הפרסום הודיע המשרד כי כי מנהל מחוז דרום זימן את נציגי העירייה "לישיבה דחופה" בנושא ונשלח מכתב המבהיר את עמדת המשרד.

שר החינוך רפי פרץ אמר כי ההפרדה "בלתי מוסרית" והמעשה "לא חינוכי, לא יהודי וגם לא ישראלי". שר החינוך הדגיש כי משרדו מיישם מדיניות שמשלבת את אוכלוסיית יוצאי אתיופיה עם כלל התלמידים - בכל מסגרות החינוך. "נעמוד על כך שהרשות המקומית תיישם מדיניות זו", הדגיש.

חבר הכנסת גדי יברקן (כחול לבן) התייחס לתחקיר ותקף את הממשלה: "לאן עוד ממשלת ישראל רוצה להוביל את המדינה ועד כמה אפשר לדרוך על קהילת יוצאי אתיופיה? מעשה אנטי ציוני, לא יהודי ובטח שלא דמוקרטי. קורא לראש הממשלה להרים טלפון ולהגיד לשר החינוך 'אתה השתגעת?'".

חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה אמרה כי המקרה מזעזע: "לא יכול להיות שבשנת 2019 מפרידים ילדים בגלל צבע עורם. ילדי יוצאי הקהילה האתיופית לא שונים מאף ילד בישראל. פניתי למנכ״ל משרד החינוך בדרישה לטיפול מיידי בגנים המדוברים. חלק עיקרי מפעילותי הפרלמנטרית עוסק בביטול תכניות נפרדות לילדי קהילת בני אתיופיה, ולא ארפה עד אשר יתוקן העוול החמור הזה״.


אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 תחקיר שממנו עלה כי לפחות בשלושה גנים בקריית גת, שיבצה העירייה רוב מוחלט של יוצאי אתיופיה. לטענת ההורים מדובר ב"הפרדה פסולה". היחידה לתיאום המאבק בגזענות קיבלה תלונות מהורים בעיר ופנתה לעירייה ולמשרד החינוך.

תגובת העירייה: "הרישום לגני הילדים בוצע באופן ממוחשב על פי אזור גאוגרפי ובקשת ההורים. להורי הילדים הללו הוצעו גני ילדים נוספים מרוחקים, והם סרבו. כמו  כן הם דרשו גני ממ"ד. אנחנו דוחים מכול וכול טענה, כאילו שובצו ילדים שלא על פי הקריטריונים הנ"ל".


ממשרד המשפטים נמסר: "חלק מההורים כבר פנו ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, וביקשו את התערבותם בנושא. ראש היחידה, עו"ד אווקה זנה, פנה במכתב דחוף לראש עיריית קריית גת ולמשרד החינוך בבקשה לבחון את טענות ההורים ביחס לשיבוץ ילדיהם, וככל שאכן מדובר בגנים בהם מרוכזים בעיקר ילדים ממוצא אתיופי, יש לפעול לשינוי ותיקון מצב זה, כמובן בשיתוף פעולה ובהסכמת ההורים".