חיים פשווזמן

אביו של הצעיר שנהרג מרקטה חבק נכד: "רוקדים ובוכים"

חיים פשווזמן סיפר בריאיון בתוכנית "ערב ערב" על התחושות המעורבות לאחר הולדת הנכד מהבן, שאיבד לפני ארבעה חודשים, והבטיח: "אספר לו על החיים התוססים והשאיפות של אביו"
ערב ערב
04 בספטמבר 2019
21:06

ארבעה חודשים לאחר שאיבד את בנו, פנחס מנחם פשווזמן, בפגיעת רסיס של רקטה באשדוד, חובק אביו, חיים, נכד שנולד וכבר לא יזכה להכיר את אביו. "זה לרקוד ולבכות ביחד", סיפר היום (רביעי) על התחושות המעורבות בריאיון לתוכנית "ערב ערב" בכאן 11. "בכי ושירה מעורבבים, תחושות לא מוגדרות, רוצים לשמוח וצץ העצב. בוכים ושמחים".

צפו בריאיון המלא עם האב

פשווזמן הסב סיפר כי בעוד שבועיים היה אמור להיות לבנו יום הולדת 22. "קרה הגרוע מכל שיכול לקרות לכל אבא", אמר. "ציפינו לעתיד הזוהר שלו, ונולד לו ילד. הוא היה בתחילת הדרך של החיים שלו, שנקטעו בצורה טראגית וכואבת".

פשווזמן היה ההרוג הרביעי של סבב הלחימה בחודש מאי האחרון מול חמאס. רקטה נפלה בפתח בניין שאליו רץ, כדי לתפוס מחסה, והוא נפצע אנושות מהרסיסים שפגעו בחזהו. פשווזמן מת מפצעיו זמן קצר לאחר מכן. נפגעת חרדה שפונתה לבית החולים אסותא בעיר סיפרה: "הוא גונן עליי בגופו. ספג את הרסיסים והציל את חיי".

"פנחס נהרג במקום מהרסיסים של הרקטה, הוא תפס מחסה, היה בדרך מתפילת מנחה", שחזר אביו. "הוא התחבא בתוך בניין יחד עם עשרות אנשים. אף אחד מהם לא קיבל שום רסיס, רק הוא. מי שעמד חצי מטר ממנו לא קרה לו כלום". כאדם מאמין קבע הסב: "לכל קליע ולכל רסיס יש כתובת ומוכתב במי הוא יפגע".

"לבן יש למה לשאוף"

לדבריו, "בלידה ולפניה היינו בסערת רגשות. איך ייראו חיים של ילד שבא לעולם בלי אבא? שלא יידע מה זה אבא? רק יידע שאבא שלו נהרג כקורבן לטרור וככה בצורה זו הוא בא לעולם. יחד עם זאת, זו תחושה של תקומה אחרי האובדן והשכול, יש המשך למשפחה. התינוק שנולד, למרות שלא יידע את אבא שלו, יידע איזו דרך חיים הוא רוצה לבחור כדי להיות המשך למה שאבא שלו שאף כל החיים".

הסב סבור כי "לבן יש למה לשאוף, ובטוח שהוא יהיה המשך", והוא אף הבטיח: "אספר לו את מעלות האבא והחיים התוססים והפורחים, והרצון לשלמות והנתינה לזולת". על אלמנתו של פנחס הוא אמר: "לא יודע מאיפה היא שואבת את הכוחות, אבל היא מחזיקה מעמד".