נפתלי בנט, אפריל 2019
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ימין כלכלי אמיתי? כשבנט של 2019 סותר את בנט של 2015

בנט מבטיח לתומכי זהות כי הוא האיש שיקדם את מדיניות הכלכלה החופשית שעליה הם חולמים. אלא שחבר רשימת ימינה הוא כנראה ההוכחה לכך שבחיים האמיתיים, החלוקה בין ימין ושמאל כלכלי טהורים - אינה רלוונטית | הטור של שאול אמסטרדמסקי
שאול אמסטרדמסקי
06 בספטמבר 2019
10:00

בשבוע שעבר, ביום שאחרי חתימת ההסכם בין הליכוד לבין מפלגת זהות של משה פייגלין ופרישתה מהמרוץ לכנסת, נפתלי בנט העלה סרטון לפייסבוק. תוך כדי טיול עם בנו ברמת הגולן, בנט התפנה להקליט סרטון קצר ומאולתר, שבו פנה למצביעי זהות, בירך אותם על הפרישה מההתמודדות, וקרא להם להצביע לרשימת ימינה שהוא חבר בה. היה לו נימוק - אם אתם מחפשים ימין כלכלי אמיתי, הרי שימין כלכלי אמיתי זה אני. ומה זה ימין כלכלי אמיתי לפי בנט? "כלכלה חופשית, צמצום ההתערבות הממשלתית בחיי הפרט וריסון ההסתדרות", אמר שר הכלכלה לשעבר. אגב, לפי בנט הוא תמיד האמין ברעיונות האלה אך פחות דיבר עליהם, אבל בזכות העובדה שתומכי זהות העלו אותם עכשיו לסדר היום, אפשר להתחיל לדבר עליהם בקול גדול.

כשצפיתי בסרטון הזה לא יכולתי שלא להיזכר בסרטון בחירות אחר של בנט, מבחירות 2015. אז, במערכת הבחירות ההיא ובסרטון ההוא, הוא נשמע קצת אחרת.

אז ניסה בנט לקחת קרדיטים על מהלכים שהוא הוביל או היה שותף להובלתם, לטענתו, בתור שר כלכלה בממשלת 2013. ובמה התהדר השר בנט? העלאת שכר המינימום למאבטחים ושומרים, חיוב מעסיקים גדולים להעסיק עובדים בעלי מוגבלויות בהיקף של לפחות 3% מהעובדים שלהם, חלוקת מענק ממשלתי של מיליארדי שקלים לחברת אינטל, ופתיחת גני ילדים חדשים בשביל לעודד תעסוקת אימהות.

מבלי להיכנס לתפקיד המדויק של בנט בכל אחד מהצעדים האלה (על רובם הוא ניסה לקחת קרדיט שלא ממש הגיע לו) לכל הפחות יש פה סוג של סתירה. כי אם בנט של 2015 מתהדר באותם צעדים, שחלק גדול מהם נעשה יחד עם ההסתדרות, ובנט של 2019 טוען שהוא ימין כלכלי טהור, כזה שמאמין ב"כלכלה חופשית, צמצום התערבות הממשלה בחיי הפרט וריסון ההסתדרות", לאיזה בנט אני אמור להאמין?

בנט קורא לתומכי זהות להצביע לימינה ב-2019

כשהמציאות חזקה יותר מהאידיאולוגיה הכלכלית

התשובה הצינית היא שלא צריך להאמין לאף אחד מהבנטים. פוליטיקאים מיומנים בכיפוף המציאות כך שהעובדות יצליחו לשרת עמדות הפוכות לחלוטין. אבל אם להתייחס לבנט ולפוליטיקאים אחרים ברצינות ולא בציניות, הסתירה הזו מעלה בעיה אמיתית. הפתרון לבעיה הזו יכול להיות בכך שהחלוקה הדיכוטומית שחבר ימינה מנסה להציג בסרטון החדש – "אני ימין אמיתי, כל היתר לא" - היא אנכרוניסטית, פשטנית, ומפספסת את הניואנסים המעניינים שמהם עשויה המציאות.

בחירות 2019 - מה עמדות המפלגות ומי מהן סירבו לפרט?

למען הסר ספק: בנט הוא איש ימין. אין אף אחד שיכול לטעון ברצינות שבנט מחזיק באידאולוגיה כלכלית שמאלית. הוא מאמין במיסים נמוכים, בעידוד השוק הפרטי והתחרות החופשית וכו'. פעמים אינספור הוא טרח בתור שר כלכלה להעלות סרטונים עם לוח לבן וטוש מחיק, שבהם הרביץ את עיקרי התיאוריה הכלכלית הזו. אבל, וכאן זה מתחיל להיות מעניין, לפעמים המציאות חזקה יותר מהאידאולוגיה הכלכלית שמישהו מחזיק בה. כי עובדה, בתור שר כלכלה בנט עצמו הוביל מהלכים להגדלת ההוצאה הציבורית - כלומר, הגדלת חלקה של הממשלה בתוצר - להגברת ההתערבות הממשלתית בחיי הפרט. 

סרטון הקמפיין של בנט מ-2015

כל הצעדים שהוא עצמו התגאה בהם בסרטון של 2015 הם כאלה, ויש עוד רבים אחרים שאפשר להביא כראיה מתקופת כהונתו כשר חינוך בממשלה האחרונה. מענק של מיליארדי שקלים לאינטל - למה שהממשלה תתערב בשוק החופשי הזה? חיוב מעסיקים גדולים להעסיק בעלי מוגבלויות - למה שהממשלה תגיד למעסיקים את מי להעסיק? העלאת שכר המינימום לשומרים ומאבטחים - למה הממשלה קובעת למעסיקים כמה לשלם לעובדים שלהם? בניית גני ילדים, הכנסת סייעת שניה לכיתות, דחיפת תלמידים ללימודי חמש יחידות במתמטיקה - כולם צעדים להגדלת ההוצאה הציבורית והתערבות בחיי הפרט. אם בנט הוא איש ימין, איך הוא עשה את כל הדברים האלה?

התשובה היא שלצעדים האלה הייתה תמורה פוליטית, אבל בנט גם האמין שהם טובים למשק בטווח הארוך, או בעלי ערך מוסרי-פנימי, או גם וגם. וזה היופי - במציאות, לא בתיאוריה, שיקולים יכולים להיות מורכבים יותר מסתם סיסמאות של סרטוני בחירות.

הממשלה נמצאת בכל מקום

וזה מביא אותי לנקודה האחרונה בסיפור הזה: הסכם פייגלין-נתניהו, שכולל כל מיני דברים. בין היתר, הוא כולל הבטחות להגברת הלגליזציה של הקנאביס הרפואי (תהליך שקורה ממילא, אבל לא ניכנס לזה כרגע), מתן הקלות לעסקים קטנים במס הכנסה, ובאופן כללי – "קידום מדיניות של כלכלה חופשית".

האם אפשר לעשות כלכלה חופשית מצד אחד, אבל מצד שני להשקיע מאמצים ממשלתיים בקידום מטרות של זהות יהודית? לדעתי לא, אבל פייגלין כנראה חושב אחרת

אם תפתחו את המצע של מפלגת זהות מבחירות 2019 מועד א׳, תקבלו תמונה די ברורה של מה זה אומר לפי פייגלין "מדיניות של כלכלה חופשית". זה אומר, מצד אחד, הפחתת מיסים או ביטולם, חלוקת שוברים לבחירת בתי ספר, ביטול הטבות מס ומענקים לחברות, סגירת גופים ממשלתיים, הסרת חסמים ועוד שורה אינסופית של צעדים מהסוג הזה. אבל המצע של זהות כולל גם צעדים כמו הפיכת הגיור של הרבנות לגיור היחידי שמותר, הקמת מערכת משפט חדשה שתהיה מבוססת על מערכת המשפט העברי ושתחיה בצד מערכת המשפט הישראלית וחתירה להקמת בית מקדש שלישי. האם הצעדים האלה מתיישבים אחד עם השני? האם אפשר לעשות כלכלה חופשית מצד אחד, אבל מצד שני להשקיע מאמצים ממשלתיים (כלומר, פקידים, כסף ועוד) בקידום מטרות של זהות יהודית? לדעתי לא, אבל פייגלין כנראה חושב אחרת.

בחירות 2019 – בואו להכיר את המפלגות, המועמדים וכמה עובדות שלא ידעתם

אבל זה בדיוק לב ליבו של העניין - משה פייגלין הוא לא איש ימין כלכלי טהור, כי ימין כלכלי טהור קיים רק על הנייר. במציאות הממשית הממשלה נמצאת בכל מקום. לא רק בדברים המובנים מאליהם - כמו צה״ל, שמירה על הגבולות וכבישים, אלא באמת בכל מקום. היא נמצאת בעובדה שיש לנו מערכת אכיפה ובתי משפט שמגינים על החוק, או בכך שיש לנו מערכת השכלה גבוהה שתורמת עובדים מיומנים יותר לשוק העבודה, אשר יוכלו לייצר דברים בשוק החופשי. והדוגמאות עוד רבות.

למה הם מתכוונים ב"קידום מדיניות של כלכלה חופשית"? נתניהו ופייגלין (צילום: פלאש 90)

ב-2019, לא משנה באיזו מדינה, אין יותר משמעות לחלוקה דיכוטומית של ימין מול שמאל כלכלי, ושל קומוניסטים מול קפיטליסטים. אלה ואלה, בפוגשם את המציאות, ינקטו במדיניות שיש בה מזה ומזה - כלכלת שוק בצד מעורבות ממשלתית, מעורבות ממשלתית בצד כלכלת שוק.

כשמשה פייגלין מוכר לכם חלום על מציאות ליברטריאנית בלי ממשלה שמתערבת לכם בחיים, זכרו שהוא מנסה במקביל לכפות עליכם להקים את בית המקדש השלישי, כלומר לכפות עליכם את תפיסת עולמו. וכשנפתלי בנט מוכר לכם חלומות על כך שהוא הוא הימין הכלכלי האמיתי, הזכירו לו כיצד התגאה בעבר בשיתוף הפעולה שלו עם ההסתדרות כדי להעלות את שכר המינימום.