האירועים בגבול הצפון 01.09.19
צילום: רויטרס

חילופי האש בצפון: חלקיק השנייה שמנע הסלמה משמעותית

ההתרעה על ירי של חיזבאללה ב-04:00 לפנות בוקר • רכב ה"זאב" שנסע סמוך לגדר בניגוד להנחיות ולא נפגע מטילי הנ"ט באורח פלא • ותרגיל ההונאה שעבד על נסראללה, אך הותיר הורי חיילים בחרדה | רועי שרון על האירועים בגבול לבנון - שלב אחר שלב
רועי שרון, פרשנות
06 בספטמבר 2019
06:00

חוליית הנ"ט שהציב חיזבאללה מול מוצב אביבים - יש להניח - לא הייתה היחידה ששכבה במארב בגזרת הצפון. במקביל אליה, כך מעריכים בצה"ל, פעלו חוליות נוספות במרחב הסמוך לגדר הגבול. פרישת אותן חוליות, המצוידות בטילי קורנט, החלה בלילה שבין שבת לראשון. אוגדת הגליל, על שלל כוחותיה, פעלה כבר שבוע תחת התרעה על פיגוע שיוציא לפועל מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה, בתגובה להרג שניים מאנשיו שבוע קודם לכן סמוך לדמשק.

ההיערכות לפעולת הנקם כללה צמצום משמעותי של הכוחות החשופים בצפון, ריקון המוצבים מחיילים, הצבת מחסומים לכלי רכב צבאיים ופעולות שונות, דוגמת הצבת בובות בתוך ג'יפים – כפי שפורסם על ידי חיזבאללה. מרגע שהתברר שנסראללה מכוון לפגיעה ביעדים צבאיים ולא אזרחיים, המשימה הייתה לצמצם ככל שניתן את המטרות האפשריות.

אוגדת הגליל פעלה כבר שבוע תחת התרעה על פיגוע שיוציא חיזבאללה. כוחות בגבול הצפון (צילום: באסל עווידאת, פלאש 90)

קצת לפני 04:00 בבוקר של יום ראשון זיהו בצה"ל תכונה מוגברת במרחב הקרוב לגדר. רמת ההתרעה הוקפצה לדרגה הגבוהה ביותר. במוצבים כבר לא היו חיילים, במחסומים חידדו את ההנחיות, תצפיות וכוחות איסוף בחנו כל תזוזה בצד הלבנוני, וכוחות נוספים של ארטילריה וחיל האוויר חיממו מנועים לקראת התקיפה הצפויה. במשך 12 שעות כל העיניים בפיקוד הצפון היו פקוחות לרווחה, כל המפקדים היו בדריכות שיא וכל הנהלים נשמרו. עד השעה 16:05.

רכב מסוג "זאב", ובו רופא וארבעה חיילים, יצא מאזור אביבים לכיוון קיבוץ יראון. ה"זאב" אמנם מוגן מפני ירי, אבל ממש לא מיועד להגנה מפני טילי נ"ט. הכביש באותה שעה היה פתוח לתנועת אזרחים, אך אסור בתנועה, בהנחיית מפקד האוגדה תת-אלוף שלומי בינדר, לכלי רכב צבאיים. אותו ציר לא צמוד לגדר המערכת, אבל כן חשוף בחלקיו ללבנון.

הכוון בחוליית חיזבאללה סימן את הצלב על הרכב הצבאי, וחברו לחץ על כפתור השיגור. באותו רגע קרוב לשישה ק"ג חומר נפץ היו בדרכם אל ה"זאב", בתוך טיל שכבר גרם בעבר לאבדות קשות בצה"ל

זו הייתה המטרה הראשונה שזיהו חברי חוליית הנ"ט – שניים או שלושה פעילי חיזבאללה - מרגע שנשכבו במארב תחת הסוואה כבדה. כשהופיעה המטרה על הכביש, המרחק מהשיח שבו שכבו פעילי חיזבאללה לרכב הנע עמד על 3.5 ק"מ. הכוון סימן את הצלב על הרכב הצבאי, וחברו לחץ על כפתור השיגור. באותו רגע קרוב לשישה ק"ג חומר נפץ היו בדרכם אל ה"זאב", בתוך טיל שכבר גרם בעבר לאבדות קשות בצה"ל, כשפגע בטנקים במלחמת לבנון השנייה. ייתכן שבמקביל חוליה נוספת גם פתחה באש – בצה"ל עדיין מתחקרים את האירוע.

בין נס לאסון

את מה שקרה בשניות הבאות אפשר להבין מהסרטון שהפיץ חיזבאללה ביום שני בערב. הטיל הראשון שנורה פגע כעשרה מטר לפני הרכב הצבאי, והטיל השני החטיא אותו בכמה מטרים. הרכב המשיך לנסוע ללא שום פגיעה משמעותית, ואחרי כ-200 מטר נעצר לתפוס מחסה מחשש שהירי יימשך. מי שהביט ברכב הזה ביום שני לא האמין ששני טילי קורנט פגעו מטרים ספורים ממנו. שריטה וחצי על הפח האפור ופנצ'ר באחד הגלגלים – בזה הסתכם כל הנזק. סביר להניח שאם באותו מרחק הייתה מתפוצצת פצצת מרגמה, הנושאת בקושי קילו חומר נפץ, הנזק שהיה נגרם לרכב היה כבד הרבה יותר, אבל מבנה הטיל שמיועד לחדור שריון - הוא שגרם לכך שהנזק היה קל.

אם אחד מהטילים היה פוגע פגיעה ישירה ברכב, איש מיושביו לא היה נותר חי. גם לאפשרות הזאת, של פגיעה בחיילים, נערכו בצה"ל עם תוכניות סדורות ורשימת מטרות מאושרת. התגובה הצבאית למקרה כזה הייתה מתחילה בתוך דקות, ומבלי להיכנס לפרטיה - היא כוללת גם פגיעה בפעילים, והייתה מסבה נזק כבד מאוד לחיזבאללה. לצד זאת, גם במקרה של חיילים הרוגים, בישראל לא הייתה כוונה לגרור את נסראללה למלחמת לבנון שלישית, ובהתאם, תוכננה גם התגובה במידתיות יחסית.


ביממה הראשונה שלאחר האירועים ניסו בצבא להעלים את פרטי התקלה מעיני הציבור בישראל, ולהמעיט בחומרתה. הנסיעה על הכביש החשוף מוגדרת תקלה מבצעית חמורה, ועדיין לא ברורים כל פרטי התקרית. ייתכן שהרופא ב"זאב" קיבל בטעות אישור לנוע על הכביש, אך כעת ברור שלא היה מדובר בטעות בניווט אלא בהפרה של ההוראות בידיעה. התקרית מתוחקרת ומעסיקה את מפקדי האוגדה, וסביר להניח שבימים הקרובים יוסקו מסקנות. מטרת העל של צה"ל בשבועיים האחרונים הייתה למנוע הסלמה בצפון, והנגזרת היא לייצר מצב של אפס מטרות לאויב. זאת בהנחה שכל תקרית עם נפגעים עלולה להוביל להסלמה.

לצד ההבנה שרק חלקיק שנייה של טיל קורנט מנע הידרדרות ביטחונית משמעותית, בפיקוד הצפון לא אהבו בתחילת השבוע את הדיבורים על נס שמנע פגיעה קטלנית בחמישה חיילים. תנאי הירי שנוצרו עבור חוליית הנ"ט של חיזבאללה היו קשים ביותר. מטרה בתנועה קשה לפגיעה בהרבה ממטרה סטטית – כמו במקרה האוטובוס שנפגע מטיל קורנט בתקרית "חץ שחור" בעוטף עזה, לפני כעשרה חודשים. הרכב הצבאי נסע, כאמור, במרחק של 3.5 ק"מ, ונע על כביש שרק בחלקו חשוף לעיני החוליה. בדגם הקורנט הזה הכוון חייב לשמור על קשר עין רצוף עם המטרה, וגם קבוצת עצים שמסתירה לרגע את הרכב מחייבת חידוש קשר. בתנאים אלו, גם חוליה מקצועית ומאומנת תתקשה מאוד לפגוע בדיוק במטרה.

התנאים הכמעט בלתי אפשריים האלה, מסבירים בצבא, נוצרו בזכות היערכות מדויקת, משמעת גבוהה ומתח מבצעי שנשמר בקפדנות. אם היו נפגעים בקרב כוחות צה"ל, תרגיל ההונאה שכלל הטסת פצוע מדומה לבית החולים רמב"ם כלל לא היה יוצא לדרך. מרגע שיצא התרגיל לדרך, וצה"ל שמר על עמימות במשך שעתיים, הורים שישבו בבית וצפו בכתובית "חילופי אש כבדים" בטלוויזיה – הקוד הכי ישראלי לנפגעים בצבא – ניסו להשיג מידע, אבל רובם נאלצו להמתין בחרדה.

בפיקוד הצפון מעריכים כי אם חיזבאללה היה מבין מיד שאין נפגעים - הירי היה נמשך. תרגיל פינוי הפצועים לבית החולים רמב"ם

בצד השני האפקט של התרגיל על חיזבאללה פעל לפי התכנון. בפיקוד הצפון מעריכים, לאחר ניתוח מודיעיני, שאם חיזבאללה היה מבין מיד שאין נפגעים כתוצאה מירי טיל הנ"ט, הירי לעבר מטרות צבאיות היה נמשך. אחרי קצת יותר משעה האירוע נסגר, ואחרי שעתיים כבר היה קשה לדרוך מחדש את הסבב הקצר. פרסום ההונאה עדיין שנוי המחלוקת, גם בקרב הגורמים המקצועיים של מערכת הביטחון. בפעם הבאה ייתכן שיהיה יותר קשה לחזור על המתווה, ולא בטוח שהצד השני ישתכנע בקיומם של פצועים.

ההסלמה הבאה מעבר לפינה

בצה"ל עדיין לא יודעים בדיוק כמה חוליות נ"ט נוספות פרש חיזבאללה באותו לילה. ההערכה היא שגם יתר החוליות המתינו באותו יום למטרה צבאית, אבל לא הצליחו לאתר כאלה. לאחר ביצוע הירי בשעה 16:05 התקפלו גם יתר החוליות, ככל הנראה מתוך תכנון שרק מטרה צבאית אחת תספוג ירי, כדי לא להסלים את המצב עוד יותר. זו גם הסיבה כי בניגוד למה שדווח בתחילת השבוע - לא נורה אף טיל לעבר מוצב אביבים הנטוש.

התקרית בצפון חשפה, ולא בפעם הראשונה, את היכולת המוגבלת של צה"ל לשמר מתח מבצעי ברמה הרמטית - אם כי הפעם זה נעשה בצורה טובה בהרבה מאשר באירועים קודמים

מיד לאחר תקיפת חיזבאללה, ירה כלי טיס של חיל האוויר לעבר חוליית השיגור, ובצה"ל מעריכים שאחד מהפעילים נפגע. האש הנוספת שהמטיר צה"ל במרחב נועדה ליצור מסך עשן סביב מה שמתרחש בצד הישראלי, וכמובן כדי למנוע מחיזבאללה לבצע פעולות נוספות נגד כוחות הצבא.

ביום שני בבוקר הורה אלוף הפיקוד אמיר ברעם על הורדת הכוננות למצב המוגדר "בט"ש מוגבר". החיילים חזרו למוצבים והמחסומים הוסרו, אבל הדריכות נשמרת מחשש לתגובה נוספת של חיזבאללה. התקרית חשפה, ולא בפעם הראשונה, את היכולת המוגבלת של צה"ל לשמר מתח מבצעי ברמה הרמטית - אם כי הפעם זה נעשה בצורה טובה בהרבה מאשר באירועים קודמים.

בפיקוד הצפון מעריכים כי בוצעו הפרות נוספות של הנחיות הצבא מצד כוחות בדרגי שטח, אולם אלה לא הובילו לירי נגדי. לצד שביעות הרצון בקרב קציני צה"ל, המסכמים את אירוע השבוע, ביום שלישי קיבלנו תזכורת על האיום האמיתי שמתרחש בזירה הצפונית - איום מאתגר הרבה יותר מנשק הנ"ט. צה"ל חשף אתר נוסף של דיוק טילים שמפעיל חיזבאללה, הפעם לא בתוך ביירות אלא סמוך לגבול סוריה. סביר להניח שישנם אתרים נוספים כאלה. גם בעתיד הקרוב ימשיך פרויקט דיוק הטילים להעסיק את ישראל, ומן הסתם גם יגרור פעולות צבאיות שעלולות להוביל להסלמה ומתיחות בגבול הצפון.