דינה טורנהיים, מתויגים
צילום מסך

"אתם מכירים אותנו רק מהטלוויזיה": דינה רוצה שתכירו חרדים באמת

איך תרגישו אם אנשים ברחוב ירשו לעצמם ללעוג לכם? דינה מציעה לחילונים להפסיק להאמין לתקשורת: "זה שמישהו לבוש שונה ממך לא הופך אותו למסריח" | מתויגים
יואב טייטלבאום
05 בספטמבר 2019
17:32

"החרדים הם בתחתית שרשרת המזון של המיעוטים בישראל", כך אומרת דינה טורנהיים בת ה-33, חרדית אשר מתגוררת בשכונה חרדית בלוד יחד עם בעלה וחמשת ילדיה.

היא בעלת בעלת תואר שני, מרצה ועובדת בייעוץ זוגי, אך עדיין מרגישה כי היא סובלת מסטיגמות ושנאה חסרת פרופורציה רק על עצם היותה חרדית. היא מספרת בכאב על שמות הגנאי שנדבקו לחרדים: "דוסים מלוכלים, פרימיטיבים, חסרי השכלה, לא אוהבים את הילדים שלהם". אלו סטריאוטיפים שלטענתה עדיין מושרשים עמוק בחברה החילונית, כשאחת מהסיבות המרכזיות לכך, לדבריה, הוא האופן שבו מוצגת דמות החרדי בתקשורת. "חילונים מכירים חרדים רק מהטלוויזיה", היא אומרת. "בגלל זה הם חושבים את מה שהם חושבים".

בתקופת הבחירות היא מרגישה כי ממדי השנאה עולים מדרגה: "יש פוליטיקאים שרוכבים על הנושא של שנאת חרדים בשביל לזכות בכמה שיותר מנדטים". אבל הדבר שמכעיס אותה הכי הרבה היא תחושת הפטרונות שהיא מרגישה מצד החילונים. "אנשים חושבים שאנחנו חיים באיזה סוג של כלא, ושרק אם נגלה את האור בחוץ ננטוש את החרדיות שלנו", היא אומרת. "למה אתם חושבים שאתם יודעים מה טוב לנו? למה אתם חושבים שאתם צריכים להושיע אותנו?".

בכל יום מרגישה דינה כי היא בוחרת את החרדיות שלה מחדש, ולא מרגישה שום צורך להתנצל על כך: "אני מאמינה בחרדיות, אני אוהבת את החרדיות ואני מייחלת שהילדים שלי יהיו חרדים".