מיהנא בסרטון שהעלתה
צילום מסך

ברשת של השכן: בת 35 הסעירה את מצרים כשהכריזה לראשונה - "הקפאתי ביציות"

למרות התגובות המבקרות את הצעד המהפכני שעשתה הרווקה המצרית רים מיהנא, הגוף ההלכתי במדינה דווקא הבהיר שהקפאת ביציות מותרת • וגם - האם כווית ניצחה את הפוליגמיה?
רועי קייס
06 בספטמבר 2019
03:15

המערביות נותנת את אותותיה בעולם הערבי: בימים האחרונים מצרים, ארץ הנילוס, כמרקחה בעקבות סרטון שהעלתה אישה בת 35 בשם רים מיהנא בו היא מכריזה בריש גלי, נגד כל המוסכמות, שהיא מקפיאה ביציות. "עדיין לא התחתנתי והקפאתי ביציות", אמרה למצלמה. זאת על אף שלדבריה, "לא שמעתי מעולם על מישהי במצרים שביקשה לעשות דבר כזה". מיהנא הסבירה שהיא טרם מצאה את הגבר המיועד שלה והשעון הביולוגי מתקתק.

סרטון הזה מהווה יציאה נגד המוסכמות במדינה המוסלמית, ובעיקר עצם ההשלמה עם כך שאישה בת 35 לא נשואה. כל זאת ברקע משבר הנישואים בחברה המצרית ושיעורי הגירושין הגבוהים על רקע אי-התאמה בין בני זוג. בעקבות הסרטון, הבהיר דאר אל-איפתאא', הגוף המרכזי במצרים שאחראי על הוצאת פסקי ההלכה, כי אין מניעה הלכתית למהלך שעשתה, כל עוד נשמרים כללים מסוימים, מה שגם היא טענה קודם לכן. חלק מהכללים למשל, דורשים שאותן ביציות יישמרו היטב, שתהיה ערובה לכך שלא יהיה השלכות שליליות על התינוק, וכן שלא יהיה ערבוב עם גבר שהוא לא בעלה.

למרות זאת, יש מי שביקר אותה על הצעד המהפכני, שאנשי דת אחרים בעולם הערבי אוסרים אותו. "זה לא תואם את המוסר והחברה שלנו", אמר מרואיין ברשת הטלוויזיה המקומית. "מעולם לא חשבתי על משהו כזה", אמרה אזרחית נוספת. "זה הדבר המנוגד ביותר לדת שלנו, כי נישואין והבאת ילדים לעולם הם בידי אללה".

סוציולוג כוויתי: "ליותר מ-99% מהכוויתים יש אישה אחת"

וממצרים לכווית - שם מעסיקה את אזרחי המדינה המפרצית בימים האחרונים השאלה האם הרוב המוחלט של הגברים נשואים לאישה אחת, למרות שלפי האסלאם מותר לשאת ארבע. לדברי דיקן הפקולטה לסוציולוגיה באוניברסיטה של הבירה, ד"ר חמדון אל-קשעאן, מי שהעלה את הסוגיה לסדר היום, "ליותר מ-99% מהכוויתים יש אישה אחת. כמות כל הכוויתים שיש להם שתיים, שלוש או ארבע נשים לא עולה על 1,250". רק 15 מהגברים בכל רחבי כווית, לפי הסוציולוג, נשואים לארבע נשים.

סוגיית הפוליגמיה מרבה לעלות לסדר היום במפרץ, על שלל המורכבויות שלה. יש מי שטוען שאולי יש פחות תמיכה בכך בשל עליית מעמד האישה, גם מבחינה תעסוקתית והעול הכספי שמוטל על הגבר. בעקבות דבריו של הסוציולוג כוויתי, הרחוב הכוויתי נדרש להתייחס לנושא.

"אני לא מכיר מישהו עם כסף שמסתפק באישה אחת", אמר נשאל בסקר רחוב בכווית. מנגד, אמר אחר: "לדעתי היום מסתפקים יותר במועט בחיי הזוגיות, החיים והחברה התפתחו, עכשיו כל אחד יותר נאמן לאשתו". יש לציין כי אנשי דת רבים רואים בתופעת ריבוי הנשים סוג של פתרון לשיעורי הרווקות המאמירים, כפי שראינו גם במצרים.