השליח הקטרי בזמן חלוקת הכסף רצועת עזה

מתיחות בין חמאס לשליח הקטרי: ארגון הטרור רצה את ההכנסות לעצמו והפרויקט בוטל

מקורות פלסטיניים מסרו כי השליח הקטרי תכנן להקים בעזה חווה לגידול ירקות איכותיים שישווקו מעזה לחוץ לארץ כמותג קטרי. בחמאס דרשו נתח מהכנסות הפרויקט המניב כלכלית, והפרויקט בוטל לאחר שהשליח הקטרי לא הסכים לכך
גל ברגר
06 בספטמבר 2019
12:14

פרסום ראשון: השליח הקטרי מוחמד אל-עמאדי ביטל פרויקט שתכנן לקדם ברצועת עזה לאחר שחמאס ביקש לקחת לעצמו את ההכנסות מהפרויקט הרווחי. כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב.

מקורות פלסטיניים מסרו לכאן חדשות כי במסגרת הפרויקט, תכנן השליח הקטרי להקים ברצועת עזה חווה חקלאית לגידול ירקות איכותיים כגון מלפפוני בייבי, עגבניות שרי ופלפל ננסי, שישווקו מעזה לחוץ לארץ כמותג קטרי. חמאס אף הקצה שלוש מאות דונם קרקע לטובת הקמת החווה החקלאית באדמות גוש קטיף לשעבר ובאזור בית חאנון שבצפון הרצועה, והשליח הקטרי התכוון להשקיע מיליוני דולרים בפרויקט.

אולם חמאס דרש נתח מהכנסות הפרויקט המניב כלכלית, והפרויקט בוטל לאחר שהשליח הקטרי לא הסכים לכך. לדברי מקורות פלסטיניים, השליח הקטרי שינה לאחרונה את גישתו כלפי הרצועה והחליט לקדם פרויקטים רווחיים על פי מודלים עסקיים, ולא להסתפק רק בכספי סיוע ונדבנות.

עוד פורסם כי תאגיד המשקאות הבינלאומי פפסי נסוג בו מתכניתו להקים בעזה פס ייצור למכשירי סודה סטרים, שנרכשה לפני שנה על ידי פפסי, לאחר שהקבלן המקומי סרב להתחייב לשקיפות מלאה מול החברה ולהתחייב לשכר מינימום לעובדיו. מקורות פלסטיניים אמרו כי הפרויקט היה אמור לספק עבודה לעשרות פועלים בעזה, שכבר עברו השתלמות והיו אמורים להרכיב את מכשירי הסודה לצריכה ביתית מחלקים שייכנסו לרצועה, ואז להוציא את המכשירים המוכנים מעזה בחזרה לישראל.

ביום ראשון דיווחו מקורות פלסטיניים כי השליח אל-עמאדי הודיע לחמאס כי ארצו החליטה להפחית בחצי את מימון הסולר שהיא מעבירה לרצועת עזה. לפני כשבועיים וחצי, בעיצומה של הסלמה, ביקר השליח הקטרי בעזה ואמר כי "ישראל וחמאס מחוייבים להפסקת האש ולשני הצדדים אין כוונות מלחמה, אך המצב של מחסור בכסף וסיוע הומניטרי הוא רע". לדברי השליח הקטרי לסוכנות הידיעות רויטרס, "ברגע שהאנשים ירגישו בנוח מבחינה כלכלית, רוחות המלחמה יוסרו במלואן".