חפש
Languages
שלמה בר-שביט
צילום: משה שי, פלאש 90

שחקן התיאטרון שלמה בר שביט הלך לעולמו בגיל 90

בר שביט, שחקן התיאטרון הלאומי הבימה, גילם אין ספור תפקידים על הבמה במהלך קריירה שנמשכה 45 שנה. בשנת 1999 קיבל את פרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים. טרם נמסרו פרטים על מועד הלווייתו
שני נחשוני
08 בספטמבר 2019
10:42

שחקן התיאטרון הוותיק שלמה בר שביט הלך לעולמו בגיל 90. טרם נמסרו פרטים על מועד הלווייתו.

בר שביט נולד בירושלים בשנת 1928. כשהיה בן ארבע הוריו התגרשו. בתור ילד בודד, עבר בין 13 מוסדות וקיבוצים עד שבגר. בגיל תשע השתתף לראשונה בהצגה במוסד הנוער בו למד. בשנת 1947 הצטרף לסטודיו הדרמטי של תיאטרון הבימה. כעבור שנה, התגייס לצה"ל ושירת בלהקת הזמר של הפלמ"ח "הצ'יזבטרון".

בר שביט בן 90: זה גיל לא קל - אבל נהנתי מכל רגע

צפו בריאיון עם בר שביט בתוכנית "לגעת ברוח" בערוץ הראשון

משנת 1953 השתתף באין ספור תפקידים כשחקן בתיאטרון הלאומי, ביניהם בהצגות "בערבות הנגב", "שמו הולך לפניו", "הבט אחורה בזעם", "המלך ליר", "ריצ'רד השלישי" ועוד. כשהיה בן 30 נבחר בר שביט לנהל את התיאטרון. בר שביט לקח חלק גם במחזות זמר במסגרת התיאטרון המסחרי בהן "קזבלן", "אירמה לה דוס" ו"סיפור הפרברים".

בשנת 1987 השיא בר שביט משואה בטקס הדלקת המשואות של ערב יום העצמאות ה-39 למדינת ישראל. בשנת 1999 זכה בפרס התיאטרון הישראלי על מפעל חיים. בשנת 2002 הוענק לו תואר יקיר העיר תל אביב. בשנת 2012 קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר-אילן.

בר שביט היה נשוי לדיתה יותר מ-50 שנה. לזוג שלושה ילדים.

בריאיון לדב גיל-הר בתוכנית "ערב ערב" בכאן 11 בשנה שעברה, לרגל יום הולדתו ה-90, הוא סיפר: "כל מחלות הזקנה יש לי, אני יושב בכסא גלגלים, אבל אני אמיץ ונלחם. מלאו לי 90 ואני בעצמי נדהם איך הגעתי לגיל הזה. זה גיל לא קל, אבל מה – נהניתי מכל רגע. מילאתי את החלום שלי כילד שצעק את המילה "שריפה" והקהל בגבעת ברנר רץ, מוכרח לרוץ. מאותו רגע החלטתי ששחקן זה דבר מופלא, והחלטתי נכון. ולאורך כל חיי שאלו אותי לאיזה קיבוץ אני הולך, ועניתי 'אני הולך להבימה'". כל חיי לא יצאתי מהבימה".

לשאלה מדוע לא הופיע בקולנוע, השיב: "יש לי איזו תכונה של אהבה, אני מוכרח לשחק את התפקיד מההתחלה עד הסוף. אני לא מסוגל לסבול שיום אחד מצלמים אותי מת ואחר כך אני נולד, ויום אחד מצלמים לי את האוזן ואחר כך את האף... אני חייב את הרצף, את המסע".

צפו בתוכנית "הבימה מערכה שנייה" מתוך כאן חינוכית שהוקדשה לבר שביט בשנת 2013

שחקנית תיאטרון הבימה וכלת פרס ישראל ליא קניג הספידה את בר שביט בריאיון לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. "שלמה בשבילי זה קודם כל חבר, חבר טוב, חבר מאוד קרוב. בשבוע שעבר עוד הספקתי להחליף איתו כמה מילים", סיפרה קניג. קניג הוסיפה כי בר שביט ליווה אותה מרגע שעלתה ארצה עם בעלה בשנת 1961. השניים שיחקו יחד במחזות"לוויה חורפית" של חנוך לוין ו"הכיסאות" של אז'ן יונסקו.

האזינו לריאיון המלא עם ליא קניג מתוך כאן רשת ב

תגיות:
תאטרון