ישראל קיסר
צילום: דוברות הכנסת

הלך לעולמו השר וחבר הכנסת לשעבר ישראל קיסר

קיסר כיהן בכנסת משנת 84 ועד 96 מטעם מפלגה העבודה. הוא כיהן בין השאר כשר התחבורה, סגן ראש הממשלה ומזכ"ל ההסתדרות
זאב קם
08 בספטמבר 2019
20:41

הלך לעולמו הערב (ראשון) חבר הכנסת ושר התחבורה לשעבר ישראל קיסר, בן 88 במותו. קיסר כיהן כחבר כנסת כ-12 שנה, היה סגן ראש ממשלה ושר התחבורה בממשלת רבין השנייה. הוא זכור בעיקר כמזכ"ל ההסתדרות בין השנים 1984 ו-1996.

הלוויתו תתקיים מחר בשעה 16:00, בבית העלמין גני אסתר בראשון לציון. קיסר נולד בשנת 1931 בצנעא שבתימן, בשם ישראל כסאר, למשפחת סוחרים. בגיל שנתיים עלה לארץ ישראל עם משפחתו. הוא למד ועבד במרכז נוער לעולים חדשים. את שירותו בצה"ל סיים בדרגת סרן.

בתור מזכ"ל ההסתדרות קיסר היה שותף בגיבוש התכנית הכלכלית שבלמה את האינפלציה הדוהרת וייצבה את המשק. כמו כן מילא תפקיד מרכזי במעבר המשק לשבוע עבודה של חמישה ימים. קיסר שימש שר התחבורה בממשלת רבין ובממשלת פרס שכוננה בעקבות רצח רבין. בזמן כהונתו הוכפל התקציב של פיתוח תשתיות התחבורה ותוקנו תקנות המלוות אותנו עד היום, ובהן: חגירת חגורת בטיחות גם במושב האחורי, הדלקת אורות בנסיעות בין - עירוניות בחורף, העלאת המהירות המותרת בחלק מהכבישים הבין - עירוניים מ-90 ל-100 קילומטר בשעה ועוד. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין הספיד את השר לשעבר: "אני מרכין ראש בלכתו של חבר הכנסת ושר התחבורה לשעבר ישראל קיסר. פועלו רב השנים למען העם והמדינה ושיעור קומתו יחתמו בליבנו ויהוו השראה למשרתי ציבור באשר הם. תנחומי למשפחתו. יהי זכרו ברוך".

יושב ראש העבודה עמיר פרץ ספד לו: "קיבלתי בצער עמוק את ההודעה על לכתו של חברינו, ישראל קיסר, מנהיג עובדים ואבן יסוד בתנועת העבודה, שבפועלו הביא בשורה לעובדים ולחם על הזכות לעבוד בכבוד ולהזדקן בכבוד. כסגן ראש הממשלה בכהונתו השנייה של יצחק רבין, היה קיסר מהמיישמים הגדולים של מדיניות רבין לפיתוח מאסיבי של תשתיות תחבורה בפריפריה במדינת ישראל, ובכך תרם רבות לצמצום פערים. ישראל היה מנהיג אותנטי שידע להלך בחצרות של מפעלים ולייצג אותנו בכבוד רב בחצרות מלכים. יהי זכרו ברוך".

יושב ראש ההסתדרות ארנון בר-דוד, ספד: "קיסר, מאחרוני דור הנפילים, היה ויישאר מורה דרך למנהיגי עובדים רבים. הוא צמח מלמטה ותמיד הרגיש את הלמות ליבו של הציבור הישראלי. המורשת הערכית שהותיר אחריו ופירות המאבקים שהוביל להגנה על כבוד האדם העובד, ימשיכו להאיר את דרכה של ההסתדרות ולהדהד בעשייתה למען החברה הישראלית".