מעבר כרם שלום, יולי 2018
צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

מצרים במסר לחמאס: ישראל מוכנה להטבות אחרי הבחירות בתמורה לשקט עכשיו

בישראל מכחישים את הדברים, אך מעריכים כי ההסלמה האחרונה בדרום היא בשל הבחירות - וכי בעזה רוצים לנצל את התקופה הרגישה
גל ברגר וגילי כהן
08 בספטמבר 2019
20:43

המשלחת המצרית העבירה מסר לחמאס, בביקורה האחרון ברצועת עזה, לפיו ישראל מוכנה למתן הטבות לעזה אחרי הבחירות, וזאת בתמורה לשמירת השקט בדרום. כך מסרו הערב (ראשון) מקורות פלסטינים לכאן חדשות.


המשלחת המצרית הגיעה לעזה מוקדם יותר היום, לאחר שהקדימה את ביקורה שנועד ליום שלישי בעקבות המתיחות בדרום בסוף השבוע האחרון. לדברי מקורות פלסטינים, במסגרת ההקלות שישראל מוכנה להן, היא מבטיחה להגדיל את הייצוא מעזה, להסיר חסמים מעל ייבוא ולהגדיל את מרחב הדיג ברצועה. אחד מהגורמים הפלסטינים מסר לכאן חדשות כי על הפרק נמצאת גם הגדלת תנועת הסחורות בין מצרים לעזה דרך מסוף רפיח.

גורם בחמאס מסר כי לתחושתו מצרים וישראל רק מנסות לקנות עוד זמן לטובת שקט, וללא תמורה של ממש. עוד אמרו לאחרונה בחמאס למתווכים שונים כי מופעלים עליהם לחצים מתוך עזה ומחוצה לה להתקדם בהבנות ההסדרה.


המשלחת המצרית, ובראשה אחמד עבד אלחאלק שמחזיק בתיק הפלסטיני במודיעין המצרי, סיירה היום במסוף רפיח ונועדה עם שני בכירים בחמאס - ראוחי מושתהא ותוופיק אבו נעים. בהמשך ביקורה אמורה להיפגש המשלחת גם עם מנהיגי חמאס אסמעאיל הנייה ויחיא סינוואר, כמו גם עם נציגי שאר הפלגים בעזה ובראשם הג'יהאד האסלאמי.

גורמים מדיניים בירושלים הכחישו את דברי המקורות הפלסטיניים בנוגע להטבות לעזה, ומסרו כי הבחירות הן לא שיקול בשום צורה. לצד זאת, בישראל מעריכים שהסיבה להסלמה בימים האחרונים בעזה היא בשל הבחירות, וכי הג'יהאד האסלאמי מוביל את ההסלמה - אך לא מדובר בהנחייה איראנית ישירה. גורם ישראלי בכיר אמר לכאן חדשות כי בעזה מנצלים את תקופת הבחירות הרגישה.

הערב בוצעה מהרצועה חדירה רביעית במספר בימים האחרונים. לוחמי צה"ל עצרו שני חשודים שחצו את הגדר בדרום רצועת עזה לשטח ישראל כשבידיהם סכין, קאטר ואמצעי הצתה. הם הועברו לחקירה.