אילוסטרציה
צילום: משה שי, פלאש 90

צה"ל: רחפן ישראלי הופל בלבנון, אין חשש לדליפת מידע

לדברי חיזבאללה, הרחפן הופל באזור הכפר ראמיה והוא נמצא בידי הארגון
רועי קייס
09 בספטמבר 2019
06:19
עודכן ב 07:40

ארגון חיזבאללה טען הבוקר (שני) כי הפיל רחפן ישראלי באזור הכפר ראמיה בדרום לבנון. לדברי הארגון אנשיו יירטו אותו לאחר שחצה משטח ישראל באמצעות אמצעי לחימה מתאימים וכי כעת הוא נמצא בידי חיזבאללה. בצה"ל אישרו כי רחפן ישראלי הופל בשטח והדגישו כי אין חשש לדליפת מידע.

אמש דיווחו כלי תקשורת בלבנון שגופתו של עלי חאטום, בכיר לשעבר בארגון, נמצאה בביתו בפרבר הדרומי של ביירות עם סימני ירי. עוד פורסם כי חאטום שימש בעבר כאחראי על אזור בורג' אל-בראג'נה בפרבר הדרומי של ביירות, המעוז של הארגון. טרם ברור אם מדובר בחיסול או התאבדות. 

בתחילת השבוע שעבר ירה ארגון חיזבאללה טילי קורנט לעבר כוחות צה"ל שבגבול, סמוך למושב אביבים, ופגע בג'יפ צבאי ובמוצב. צה"ל הגיב בירי פגזים. לא היו נפגעים בקרב כוחותינו, אך הצבא ביים פינוי חיילים פצועים לבית החולים רמב"ם בחיפה כחלק מהלוחמה הפסיכולוגית אותה הוא מנהל מול לבנון. תקיפת חיזבאללה בוצעה כחלק מהבטחתו להגיב על הרג שניים מאנשיו בתקיפה ישראלית בדמשק שבוע לפני כן. 

יומיים לאחר התקיפה חשף צה"ל מידע מודיעיני המצביע על מפעל חדש לדיוק טילים שהוקם בשטח לבנון, סמוך לעיירה נבי שית שליד הגבול עם סוריה. המפעל הוקם לפני שש שנים כאתר לייצור אמצעי לחימה, אך בחודשיים האחרונים מזהים בצה"ל פס ייצור במקום שמטרתו הסבת רקטות לטילים מדויקים. כמו כן, למקום הועבר ציוד רגיש בפיקוח והדרכה איראנית.

המפעל כולל מתחמים לייצור מנועים וראשי קרב, במטרה לייצר טילים בעלי יכולת של פגיעה בדיוק של עשרה מטרים. מדובר באיום שאותו ישראל מגדירה אסטרטגי, ורק לאחרונה הורה ראש הממשלה להעלותו בסדרי העדיפויות אף מעל להתבססות האיראנית בסוריה.