נתניהו ומלצר, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפשרה המסתמנת: ועדת הבחירות תגביר את הפיקוח, חוק המצלמות ייגנז

יו"ר ישראל ביתנו הציב תנאים לתמיכה בחוק: המצלמות בפיקוח ועדת הבחירות בלבד • ביטן מנסה להשיג פשרה עם מלצר • הוועדה המסדרת דנה בהצעה. עדכונים שוטפים
זאב קם
09 בספטמבר 2019
10:12
עודכן ב 11:11

יושב ראש ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר הבוקר (שני) במסיבת עיתונאים כי מפלגתו תתנגד לחוק המצלמות. לדברי ליברמן "נתניהו לא עושה פיקוח על הבחירות, אלא חוק גניבת הבחירות". בתוך כך, מתגבשת פשרה שעשויה לייתר את הצעת החוק.

צפו בשידור הישיר מהוועדה המסדרת שדנה בהצעת החוק

בליכוד מוכנים לוותר על חוק המצלמות במידה שיו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר יסכים להדק את הפיקוח על הקלפיות ולהגדיל את מספר המפקחים ואת מספר המצלמות שיוצבו במתחמי הקלפיות ביום הבחירות.

זה המסר שהועבר לשופט מלצר במהלך הפגישה עם סגניו חברי הכנסת משה ארבל ודוד ביטן. במצב כזה מסכימים בקואליציה לוותר על קידום החוק. הנחת העבודה היא שאם מקבלים את העיקרון שהגורם המצלם והמפקח זו ועדת הבחירות, השופט מלצר יסכים מצידו להגדיל את היקף הפיקוח כדי שהחוק ייגנז.

ליברמן המשיך את דבריו ואמר כי נתניהו "מתואם עם איימן עודה. שני הגורמים היחידים שמרוויחים מההתכתשות זה הרשימה המשותפת והליכוד. צריך להבין שכל המהלך נועד לשבש את הבחירות". ליברמן הוסיף כי "זה מסך עשן שנועד להסית את האש מכניעה לטרור בדרום ואת הדיון מנושאי דת ומדינה וכניעת נתניהו לחרדים".


בסיום דבריו אמר יו"ר ישראל ביתנו שיתמוך בחוק רק אם "כל המצלמות יוצבו על ידי ועדת הבחירות וגם במקומות שעליהם יחליט יו"ר הוועדה. אנחנו שותפים לפיקוח אבל נעשה הכול למנוע שיבוש בחירות או גניבת תוצאות בחירות. מי שצריך לפקח זו ועדת הבחירות ולא נתניהו. אם נתניהו יחליט מי מפקח והיכן יהיו מצלמות זה ייתן יתרון לא הוגן. כוונת נתניהו לפגוע במהלך התקין ולא ניתן לזה יד".

זמן קצר לפני מסיבת העיתונאים של ליברמן ביקשו שני סגני יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ח"כ משה ארבל מש"ס ודוד ביטן מהליכוד, להיפגש עם היו"ר, השופט חנן מלצר. השניים ביקשו לנסות ולמצוא פשרה שנוגעת לחקיקת חוק המצלמות. מלצר הסכים לקיים את הפגישה והיא צפויה להתקיים במהלך הבוקר.

מוקדם יותר הבוקר התחייחס לחוק חבר הכנסת מהליכוד מיקי זוהר, שיעמוד בראש הוועדה שתדון בהצעה: "הימין לא ילך כצאן לטבח", אמר זהר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב. על הפרסום שבני בגין לא יצביע לליכוד אמר זוהר: "חבל מאוד. אבל אני גם לא מופתע. בשנים האחרונות, עם כל הכבוד והערכה שיש לי לבני בגין, הוא שינה את עמדותיו בכל הקשור לעמדות הליכוד".

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

כל העידכונים מהמערכת הפוליטית