רה"מ נתניהו, הערב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המידע על האתר שנתניהו חשף קיים לפחות חודש

אנשי מודיעין לשעבר טוענים כי הסיבה לפרסום פוליטית • בלשכת רה"מ טוענים כי גורמי ביטחון המליצו לחכות להודעת סבא"א • הרקע לחשיפת המידע: נתניהו מעוניין למנוע התרככות של טראמפ מול האיראנים
גילי כהן ומואב ורדי
09 בספטמבר 2019
21:12

המידע שראש הממשלה בנימין נתניהו חשף הערב (שני) כמידע חדש, נמצא בידי קהילת המודיעין הישראלית מזה תקופה. לפחות חודש יודעים מה בדיוק מתרחש באתר, כך מסתבר. אולם, בכל זאת הוחלט שלא לחשוף את האתר עד היום.


תזמון החשיפה מעלה ביקורת הן מתוך המערכת הפוליטית אבל גם בקרב הצבא. אנשי מודיעין לשעבר טוענים כי הגורם לכך הוא פוליטי ומשרת את הקמפיין של נתניהו. בתגובה טוענים גורמים בלשכת ראש הממשלה שדווקא גורמי ביטחון הם אלו שהמליצו לחכות להודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שאכן הודיעה היום על חומר גרעיני באתר אחר שנתניהו חשף לפני שנה בנאומו באו"ם.

חשיפת האתר הגרעיני באבדה לא מהווה הפרה של הסכם הגרעין שנחתם עם איראן בשנת 2015. הם מעידים שאיראן הפרה את ה-NPT, האמנה למניעת נשק גרעיני וכי היא בעצם שיקרה כל השנים כשהיא אמרה שאין לה תוכנית גרעין צבאית. לכן, בעצם משמעות החשיפה היא דיפלומטית - להראות שהאיראנים משקרים, ושאי אפשר לסמוך עליהם.


יש כאן גם איתות לוושינגטון. נתניהו חושש מהתרככות של טראמפ כלפי נשיא איראן חסן רוחאני, מפגישה אפשרית ומוויתורים של ארה"ב לאיראן. הוא רוצה לסקל זאת באמצעות השחרת פניה וסימון איראן כמדינה שאי אפשר לבטוח בה. בינתיים טראמפ לא מגיב לאזהרות האלו.

בתוך כך, הגיב הערב שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף לדברי רה"מ בחשבון הטוויטר שלו וטען כי נתניהו "רק רוצה מלחמה, לא משנה כמה דם יישפך". לדבריו, האדם האמיתי שמחזיק בגרעין קורא "זאב זאב".