דני יתום
(צילום: פלאש 90)

דני יתום: "הפרסום של רה"מ פוגע בוודאות בביטחון ישראל"

ראש המוסד לשעבר ביקר בחריפות את נתניהו בעקבות חשיפת אתרים סודיים לפיתוח נשק גרעיני באיראן. "לא צריך לפרסם את זה כמו שלא היה צריך לפרסם את עניין הארכיון", אמר יתום בכאן רשת ב
כאן הלילה
10 בספטמבר 2019
06:35

ראש המוסד לשעבר דני יתום ביקר אמש (שני) בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי המידע שחשף "פוגע בוודאות בפעילות המוסד ובביטחון ישראל". יתום הבהיר בריאיון ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" בכאן רשת ב כי זה מסוג הדברים שהציבור לא צריך להיחשף אליהם. "לא צריך לפרסם את זה כמו שלא היה צריך לפרסם את עניין הארכיון", הוסיף.

האזינו לריאיון המלא עם ראש המוסד לשעבר דני יתום

"המנהיגים מתחרים להציג נושאים, פעילויות וטכנולוגיות ששמרנו עליהן בסוד. אינני מבין מדוע עכשיו ראש הממשלה יצא בפרסום הזה, מה זה מועיל למדינה?", תהה יתום. ראש המוסד התייחס להסכם הגרעין שנחתם ב-2015 וציין כי אחת מנקודות התורפה היותר גדולות בהסכם זו הבקרה, שלא מאפשרת לפקחים להיכנס לכל אתר ולכל מקום, וכי עד היום האיראנים לא מאפשרים זאת.


יתום אמר עוד כי האוניברסיטאות הטובות ביותר, גם בארצות הברית וגם בבריטניה, מקבלות ללימודים סטודנטים איראנים שעם השנים הופכים להיות בעלי ידע רב מאוד. "האיראנים הם שקרנים ואמנים בהסוואה ובהטעייה. האיראנים יאפשרו לפקחים להיכנס למתקן רק אחרי שיחשבו שהצליחו לנקות מכל סימן ומכל שריד. זה מה שקרה במקום שבו האיראנים טענו שהוא מפעל שטיחים", סיפר יתום בריאיון.

ראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו חשף אמש אתרים סודיים נוספים בתוכנית הגרעין של איראן, אחד מהם לפיתוח נשק גרעיני. נתניהו ציין כי אחד מהאתרים הושמד על ידי האיראנים אחרי שנחשף. 

בהצהרה לתקשורת במשרד החוץ בירושלים הציג נתניהו תמונות לוויין של אתר לפיתוח נשק גרעיני באבדה, דרומית לעיר איספהאן, לפני ולאחר חשיפתו. לדבריו, "האיראנים השמידו את הראיות כי הם ידעו שעלינו עליהם. כל פעם הם מסתירים ואנחנו חושפים", אמר נתניהו והוסיף: "מה שיש לי להגיד לטהראן זה שישראל יודעת מה אתם עושים, איפה אתם עושים ונמשיך לחשוף את השקרים שלכם". בנוסף, קרא נתניהו לקהילה הבינלאומית להפעיל לחץ מקסימלי על איראן.

הצהרת נתניהו נמסרה על רקע הודעת הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי איראן מממשת את איומיה ומתקינה צנטריפוגות מתקדמות, בניגוד להסכם הגרעין שנחתם עמה. בהודעת הסוכנות נאמר שכמה מהצנטריפוגות הורכבו כבר ואחרות בתהליכי הרכבה.