טראמפ ופוטין בוועידת G-20
צילום: אי-פי

דיווח ב-CNN: למרגל שחולץ מרוסיה היה קשר ישיר עם פוטין

ברשת דווח כי למרגל היה קשר ישיר עם פוטין, כולל "יכולת יוצאת דופן" לצלם מסמכים נשיאותיים. דווח כי המרגל, ששירת את ארצות הברית במשך יותר מעשר שנים, הגיע לרמות הגבוהות ביותר של מערך האבטחה הרוסי הלאומי.
מתי ברנהרט
10 בספטמבר 2019
09:35

בעקבות הדיווחים על מרגל אמריקני שחולץ מרוסיה, פורסם הבוקר (שלישי) ברשת ה-CNN כי למרגל היה קשר ישיר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כולל "יכולת יוצאת דופן" לצלם מסמכים נשיאותיים. דווח כי המרגל, ששירת את ארצות הברית במשך יותר מעשר שנים, הגיע לרמות הגבוהות ביותר של מערך האבטחה הרוסי הלאומי.

על פי הדיווחים, ארצות הברית הציעה להוציא את המרגל כבר במהלך כהונתו של הנשיא ברק אובמה, אך הוא סרב. המידע שהשיג היה חיוני על מנת לשפוך אור על פרשת ההתערבות הרוסית בבחירות 2016.

אמש דיווחה רשת CNN כי מרגל אמריקני שפעל בצמרת השלטון ברוסיה חולץ מהמדינה. זאת בשל חשש שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וגורמים בממשלו ינהגו באופן לא אחראי עם המידע המסווג שהגיע מאותו סוכן, באופן שהיה עלול לחשוף אותו כמרגל בשליחות המדינה. מדובר בסוכן שמוגדר כמי שסיפק מידע חסר תחליף גם בנוגע לפוטין.

ההחלטה להוציא את הסוכן מרוסיה התקבלה לאחר פגישה בין טראמפ לשר החוץ הרוסי סרגיי לברוב ושגריר רוסיה בארצות הברית שנערכה ב-10 במאי 2017 בבית הלבן. במהלכה חשף טראמפ בפני לברוב והשגריר מידע שהגיע מישראל ונגע לארגון המדינה האיסלאמית, דאעש. אלא שהאופן בו שוחח הנשיא האמריקני עם שני הרוסים הבכירים, גרם לבכירים במערכת הביטחון האמריקנית לחדש דיונים סביב סיכון לחשיפת הסוכן במוסקווה. שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, שהיה אז ראש ה-CIA, טען באותו זמן בפני בכירים כי יותר מדי מידע הנוגע לסוכן המדובר דלף החוצה.