בקעת הירדן
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

סעודיה: "מתנגדים להכרזת רה"מ הישראלי"

בממלכה מסרו: הסלמה מסוכנת והפרה בוטה של החוק הבינלאומי. בחמאס הגיבו גם: "נתניהו מוכר אשליות לציבור" • גורמים בסביבת ראש הממשלה מסרו כי האמריקנים היו מעורבים לאורך הדרך בגיבוש ההצהרה
כתבי כאן חדשות
10 בספטמבר 2019
20:14
עודכן ב 02:08

סעודיה התייחסה הלילה (רביעי) להצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח. "הממלכה מגנה ומתנגדת להכרזה של ראש הממשלה הישראלי על כוונתו לספח שטחים מהגדה המערבית אם ינצח בבחירות", נכתב בהודעה. עוד נמסר כי "ההכרזה מהווה הסלמה מסוכנת ביותר נגד העם הפלסטיני והפרה בוטה של החוק הבינלאומי. לא יהיה שלום בלי החזרת השטחים הפלסטיניים". ריאד קראה להקמת כינוס חירום כדי לדון בהחלטה ודרכי הפעולה למנוע אותה.


דובר חמאס טען כי נתניהו משלה את בוחריו ש"הוא יכול להמשיך ולכבוש את השטח הפלסטיני". קאסם הוסיף כי ראש הממשלה מחפש קולות בימין והפציר ברשות הפלסטינית לעמוד בהחלטותיה בנוגע להפסקת יישום ההסכמים עם ישראל: "ההתנגדות היא זו שיכולה לעמוד מול הפרויקטים של הכיבוש כפי שקרה בעזה, לבנון וסיני". 


בתוך כך, גורמים בסביבת נתניהו מסרו כי הממשל האמריקני היה מעורב לכל אורך הדרך בגיבוש ההצהרה - כך דווח היום בחדשות הערב. עוד אומרים בליכוד כי השבוע הקמפיין יתמקד בהעברת קולות ממפלגת ימינה. במהלך הצהרתו אמר נתניהו כי פרסום תוכנית השלום האמריקנית הוא הזדמנות היסטורית להחיל ריבונות ישראלית על שטחי יהודי ושומרון. 


ראשי המועצות ביהודה ושומרון בירכו על ההצהרה הערב אך טוענים כי בשלב זה ההבטחה עומדת בגדר מילים בלבד. הם טוענים כי רק לפני כמה חודשים נתניהו סירב להכניס התחייבות לריבונות בהסכמים הקואליציוניים. ראש המועצה האזורית שוממרון, יוסי דגן, הגיב: "לצד הברכות, אני חייב לומר בצער שההצהרה הזו הערב בעיתוי שלה, בזמן ממשל טראמפ, מדאיגה ומעוררת חשש רציני מאוד להמשך האחיזה היהודית ביותר מ-90% מהשטח ביהודה ושומרון".

דובר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטיירש, סטפן דוג'ריק, הגיב הערב להכרזה: "עמדתו של המזכיר הכללי הייתה תמיד עקבית - צעדים חד צדדיים לא עוזרים לתהליך השלום. כל החלטה ישראלית להחלת ריבונות בשטחים הכבושים של הגדה המערבית היא ללא אפקט חוקי. אפשרות שכזו תהיה הרסנית לסיכוי חידוש המו"מ, שלום אזורי ובמהות פתרון שתי המדינות".

מלבד חמאס, בעולם הערבי נשמעו גינויים רבים להצהרת נתניהו הערב. יועצו של אבו מאזן, מחמוד הבאש, צייץ בטוויטר כי "נתניהו דורס בשתי רגליו את החוק הבינלאומי - לכיבוש אין ריבונות ואין חוקיות". גם בכיר ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב להצהרה ואמר כי "על פי החוק הבינלאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967 ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן. נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות".

שר החוץ הירדני איימן ספדי צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "ההכרזה היא הסלמה מסוכנת שמפוצצת את היסודות שעליהם מושתת תהליך השלום". ספדי הוסיף כי מדובר בניצול לצרכי בחירות ש"המחיר שלו הוא הריסת הסיכויים לפתרון הסכסוך ועוד אלימות ומשברים". הליגה הערבית טענה כי ההכרזה של נתניהו מהווה הפרה של החוק הבינלאומי ושל החלטות האו"ם. 

בהכנת הידיעה השתתפו: סולימאן מסוודה, מיכאל שמש, כרמל דנגור ורועי קייס

כל התגובות מהמערכת הפוליטית על ההצהרה של נתניהו: