העימות בין ח"כ עודה לנתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חוק המצלמות נפל בקריאה ראשונה, ישראל ביתנו וחברי האופוזיציה נעדרו

הקואליציה לא הצליחה להשיג את 61 הקולות הנחוצים כדי להעביר את החוק. במהלך הדיון ח"כ איימן עודה הצמיד מצלמה לפניו של ראש הממשלה נתניהו והורחק מהמליאה. רה"מ התייחס בדיון להורדתו מהבמה במהלך האזעקה באשדוד: "לא יודע איפה צהלו יותר – בעזה או אצל לפיד וגנץ"
זאב קם ומיכאל שמש
11 בספטמבר 2019
12:13
עודכן ב 15:24

חוק המצלמות ירד סופית מן הפרק. הקואליציה לא הצליחה להעביר את 61 הקולות הנחוצים כדי להעביר את החוק והוא לא עבר בקריאה ראשונה. 58 ח"כים תמכו בחוק בהצבעה מול אפס מתנגדים. זאת לאחר שחברי הכנסת של ישראל ביתנו ומפלגות האופוזיציה החרימו את ההצבעה. חלק מחברי הקואליציה התייצבו לדיון עצמו אך נטשו את האולם לפני ההצבעה. במהלך הדיון התרחשו עימותים רבים בין חברי האופוזיציה לקואליציה. לשיא הגיעו הדברים כשח"כ איימן עודה ניגש לראש הממשלה נתניהו, הצמיד לראשו טלפון נייד והוצא בשל כך מהדיון.

נתניהו עצמו עלה לנאום במפתיע ותקף את תגובת יו"ר כחול לבן בני גנץ ומספר 2 יאיר לפיד להפסקת נאומו אתמול בגלל הירי מעזה: "אני לא יודע איפה צהלו יותר – בעזה, או אצל לפיד וגנץ. בושה וחרפה". לאחר נאומו של ראש הממשלה, חבר הכנסת איימן עודה הצמיד את מצלמת הסלולרי שלו לפניו של בנימין נתניהו – והורחק על ידי הסדרנים.


על חוק המצלמות אמר נתניהו: "אם ליברמן לא היה מזגזג שוב, היינו מעבירים את החוק הזה ברוב מוחץ. איך אפשר להתנגד לצילום בטלפון סלולרי שאנחנו משתמשים בו בכל מקום? כל המרחב הציבורי מכוסה בטלפונים סלולריים". 

שר המשפטים אמיר אוחנה אמר בפתח הדיון: "שקיפות מונעת שחיתות. מצפים מיושבי הבית כולם לתמוך בהצעת החוק. מי שיוצא נגדה, יוצא נגד אזרחי ישראל". 

עוד אמר אוחנה: "נבחרי ציבור נכבדים, הפכתם לעדר של בוטים, אתם מכפיפים ראשכם למול ההבל הזה בהכנעה. מבקשים לערער את התפיסה שהיועצים המשפטיים מנהלים את המדינה". השר הכריז במליאה שבליכוד לא מקבלים את עמדת היועץ לפיה צריך רוב של 61 לאישור החוק. לטענתו, מספיק רוב רגיל: "היועץ תפקידו לייעץ".


מספר 2 בכחול לבן יאיר לפיד, אמר בדיון: "אפשר לסכם את מה שקרה אתמול באשדוד – יותר מדי זמן בתפקיד. הלך הקסם. לא במקרה יש בעולם הגבלת קדנציות". כחול לבן הצטרפו לחברי הכנסת של ישראל ביתנו והחרימו את ההצבעה כדי שלא להעניק לראש הממשלה בנימין נתניהו תמונה שלהם מצביעים נגד חוק המצלמות. חבר הכנסת משה  יעלון, מכחול לבן צייץ בחשבון הטוויטר שלו שחוק המצלמות הוא עוד ספין מבית היוצר של נתניהו. "החוק פוגע בערכים המוגנים בחוק יסוד הכנסת, וחייב רוב של 61 ח"כים כדי להיחשב חוקתי.

הירשמו לפוליטי-כאן, ערוץ הטלגרם של כאן חדשות לבחירות - כל העדכונים והפרשנויות

"לנתניהו אין רוב כזה, כפי שראינו כולנו בתחילת השבוע בוועדה המסדרת בכנסת. גם הוא יודע את זה, ובכל זאת הוא בוחר לכנס את הכנסת, ימים ספורים לפני הבחירות. זאת, כנגד דעתם החולקת של כל שומרי הסף שממילא מתנגדים לחוק. זהו זלזול בוטה בכנסת, במוסדות המדינה, ובכם - הציבור. כחול לבן לא תיקח חלק בקרקס הזה. לא ניתן יד להזניה של בית המחוקקים הישראלי". 

במקביל, כחול לבן תאפשר לכמה מחבריה לנאום בדיון במליאה אך הם צפויים להיעדר מן ההצבעה עצמה. בצל הדיווחים על היעדרות מן ההצבעה, ראש הממשלה פנה ליו"ר ישראל ביתנו, ואמר: "אני קורא לליברמן להתעשת, להגיע לכנסת ולהצביע בעד החוק החשוב הזה שימנע זיופים וגניבת בחירות. ליברמן, אם לא תגיע להצביע, זאת הוכחה נוספת לכך שחברת לממשלת השמאל".

ביום ראשון התייחסה מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, עורכת הדין אורלי עדס, לחוק ואמרה כי הליך הבחירות עלול להיפגע אם יעבור החוק בכנסת. "נסו לדמיין סיטואציה שבה תיאורטית יכולים להיות 32 נציגים עם מצלמות בקלפי. העיתוי זה נקודת המפתח. זאת סיטואציה בלתי אפשרית", אמרה עדס בריאיון לרן בנימיני ויגאל גואטה בתוכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר באותו היום כי מעולם לא הביע התנגדות להצבת מצלמות. לדבריו, ערך דיונים כדי לראות כיצד לקדם את החוק כיוון שסבר שמדובר בחוק טוב. אולם לאחר שקרא את חוות דעתו של יו"ר ועדת הבחירות, לפיו החוק עשוי לגרום לאי סדרים ביום הבחירות – בחר להתנגד לו. "אני בעד מצלמות, אבל צריך לדעת איך לעשות את זה".