יירוט כיפת ברזל, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרקע לשיגורים - צמצום היכולת לרסן את הג'יהאד האיסלאמי

התגברות בשיגורים ופיגועי הגדר, הערכה: עימות בין ישראל לעזה מתקרב • ביקורת פלסטינית נגד השליח הקטרי שאמר: עזה הפכה לזירת התגוששות פנים-פלסטינית
רועי שרון וגל ברגר
11 בספטמבר 2019
20:14

בישראל מזהים שהיכולת של חמאס לרסן את הג'יהאד האיסלאמי מצטמצמת, ועל הרקע הזה השיגורים האחרונים מרצועת עזה - כך פורסם הערב (רביעי) בכאן 11. 


בחודשים האחרונים יש יותר פיגועים של הג'יהאד על הגדר ויותר שיגורים מצדם לעבר ישראל, דבר שמצביע על פחות ריסון של חמאס, כתוצאה מלחצים פנימיים בתוך הרצועה. בישראל מזהים שהתופעה הזאת, של חוסר רצון או חוסר יכולת לרסן את הג'יהאד, הולכת ומתרחבת בחודשים האחרונים ובעיקר בשבועות האחרונים.


כפי שנראה כעת, עימות בין ישראל לעזה הולך ומתקרב, והסיבה היא לא שחמאס רוצה במלחמה עם ישראל, אלא שהוא פחות מצליח לאכוף את הריסון על ארגון הטרור המזוהה עם איראן.

בחמאס הגיבו הערב לראשונה לסרטון שבו נראה אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו מורד מהבמה באשדוד במהלך האזעקות בדרום. בכיר הארגון מחמוד א-זהאר אמר: "ההתנגדות אילצה את נתניהו לסיים את תוכניתו המקורית ולברוח מהמקום". מושיר אל-מסרי, בכיר אחר בחמאס בעזה, ציין כי הבריחה של נתניהו בצל האזעקות "מראה את השבריריות של הכיבוש ואת הפחד שהרקטות מייצרות בקרבו".


בתוך כך, נשמעת ביקורת פלסטינית נוקבת מקיר אל קיר נגד השליח הקטרי שאמר בימים האחרונים כי עזה הפכה זירת התגוששות בין הרשות הפלסטינית, חמאס וארגונים אחרים שרק מנסים לחתור האחד נגד השני, וישנם גורמים רבים – מקומיים ולא מקומיים – המפיקים תועלת כלכלית ופוליטית משימור המצב הנוכחי ברצועה.

אחד מדוברי הפת"ח, מוניר אל-ג'ארוב, הפנה אצבע מאשימה אל השליח הקטרי מוחמד אלעמאדי ואמר כי מה שקורה בעזה הוא ניסיון לבסס את ההפיכה של חמאס במימון מחוץ לארץ. בכיר בחמאס בגדה, וספי קבהא, אמר כי דבריו של השליח הקטרי שגויים וחמאס אינו מפיק רווחים כלכליים לעצמו מהמסים שהוא גובה ברצועה.

החזית העממית פרסמה הודעה רשמית ובה כינתה את השליח הקטרי "ספסר אזורי וקבלן ביצוע כספי" של ישראל הממלא תפקיד בחיזוק הפילוג הפנים פלסטיני, ויש להחרים אותו. בחזית הדמוקרטית קראו לו לחזור בו מהצהרותיו והוסיפו כי הסיוע הקטרי אין פירושו שהקטרים יכולים להעליב את הפלסטינים.