בנימין נתניהו ומבקר המדינה מתניהו אנגלמן
צילום: פלאש 90

כשמבקר המדינה הופך לזרוע של ראש הממשלה – זה אתם שמשלמים

כיצד קרה שבסוף 2018 עמד הגירעון בדיוק על היעד שקבעה הממשלה, והאם פקידי האוצר שיחקו עם המספרים? התשובה לכך נמצאת רק במקום אחד – דוח מבקר המדינה, שאת פרסומו החליט מתניהו אנגלמן לדחות, יחד עם דוחות נוספים, ובכך לחרב את המשרד שאמור לשמור על המגזר הציבורי | חיות כיס
שאול אמסטרדמסקי
13 בספטמבר 2019
10:08

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן, זרועו הארוכה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מעכב קבוצת דוחות חשובים מאין כמותם ולא מפרסמם לציבור, ובכך הוא מחרב את משרד מבקר המדינה כמו בולדוזר שעולה על בית המיועד להריסה. ועל אף שאני מעריך כי העניין הזה לא מטריד 99.9% מהציבור - הוא צריך. כי מבקר המדינה, על כל מגרעותיו, חולייו והאובססיות שלו, הוא הכלי הטוב ביותר שיש לאזרחים כדי לבדוק כיצד המגזר הציבורי מתנהל מבפנים. הרבה לפני הדוחות של מבקר המדינה על נתניהו, אלה הדוחות על משרדי הממשלה ויתר המגזר הציבורי שאין להם שום תחליף. 

אם מבקר המדינה לא יבקר את הגופים האלה, ינבור להם בארגזים, יעבור על המיילים שלהם, על היומנים, על תהליכי קבלת ההחלטות - אין שום גוף אחר שיעשה זאת. המשטרה לא תעשה את זה, וגם התקשורת לא יודעת להגיע לכל מקום ופינה. בלי המבקר, הפינות האלה יישארו לנצח באפלה. ובאפלה, עשבים שוטים צומחים לגובה.

אחד הדוחות שהמבקר החדש אנגלמן מעכב את פרסומם, במכוון, הוא דוח חמור מאין כמותו על מה שאירע בצמרת משרד האוצר בסוף השנה שעברה. שנת 2018 הסתיימה בגירעון של 2.9% מהתוצר. גם העובדה הזו מעניינת כנראה רק קומץ פקידים ועיתונאים, אבל מאחוריה מסתתר חשד להתנהלות חריגה מאוד של פקידי אוצר בכירים, שלכאורה עשו הכול - אבל הכול - כדי שהגירעון של השנה שעברה יהיה בול על היעד שקבעה הממשלה, בשביל לא לפגוע בתדמיתו של שר האוצר. 

לעוד טורים של שאול אמסטרדמסקי:

• ימין כלכלי אמיתי? כשבנט של 2019 סותר את בנט של 2015

תקציב חדש מאפס? הפער בין ההבטחות של סתיו שפיר למציאות

• החור שצריך לסגור: 3 גרסאות לגירעון של ישראל

כבר בזמן אמת התקשורת חשדה שבמשרד האוצר יש מי שמשחק עם המספרים - מקדים הכנסות ודוחה הוצאות לשנה הבאה - בשביל שהגירעון ב-2018 לא יהיה גבוה מדי, ולעזאזל מה שיקרה ב-2019. אבל צמרת משרד האוצר, בהובלת מנכ"ל המשרד שי באב"ד, הכחישה, והתקשורת מעולם לא הצליחה להוכיח זאת.

העובדה שמבקר המדינה חוסם בגופו את פרסום הדוח שכבר הושלם, מונעת מהציבור לדעת בדיוק מה קרה שם

ואולם, ככל הידוע, בדיקת מבקר המדינה העלתה שחלק מהפקידים היו מוכנים ללכת רחוק מדי בשביל לרצות את הדרג הפוליטי. אני לא יכול לצטט מתוך טיוטת דוח המבקר על מה שנעשה אז בצמרת משרד האוצר - כי זו עבירה על החוק לצטט מתוך טיוטה שטרם פורסמה - אבל זו בדיוק הנקודה. העובדה שמבקר המדינה חוסם בגופו את פרסום הדוח שכבר הושלם, מונעת מהציבור לדעת בדיוק מה קרה שם.

ההחלטה של אנגלמן מונעת מהציבור לדעת אם יש פקידי מדינה בכירים שבישלו את המספרים של הממשלה הישראלית - כלומר, את כספי המסים - רק בשביל שיסתדרו יפה, ושהמוניטין של שר האוצר לא ייפגע. ההחלטה של אנגלמן מונעת מהציבור להבין אם בצמרת משרד האוצר פשטה תרבות רעה, ואם המשרד החשוב ביותר בממשלה עבר פוליטיזציה מסוכנת שמשחיתה את השורות. אנגלמן לא רוצה שתדעו.

האם משרד האוצר עבר פוליטיזיצה מסוכנת? משה כחלון ושי באב"ד (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

בלי אנגלמן העסק יישאר נעול וחתום. ואם זה יהיה המצב, הפקידים, אלה שעכשיו ואלה שיבואו אחריהם, יידעו שאין עליהם כל ביקורת ובקרה. בלי ביקורת ובקרה, חלק מהם, אלה שריצוי הדרג הפוליטי מעניין אותם יותר מטובת הציבור, ישוחררו מהרסן שלהם. כסף יעבור לעמותות של מקורבים באין מפריע, האמינות המעורערת של משרדי הממשלה תתערער עוד יותר, ולבסוף - אמון הציבור במספרים יגיע לשפל. ואם זה יקרה, הנזק לכלכלה הישראלית יהיה חמור יותר מכפי שאפשר לשער.

איפה היה תיק 4000 לולא מבקר המדינה 

משרד מבקר המדינה כבר הוכיח בעבר את היכולת שלו להגיע לעובדות, למספרים ולמסמכים שאף אחד אחר לא יודע להגיע אליהם, ושלא מעניינים אף אחד אחר. 

קחו לדוגמה את דוח מבקר המדינה על משרד התקשורת מיולי 2017. הדוח הזה היה אחד הדוחות המכוננים בתקופת המבקר הקודם יוסף שפירא. הוא חשף בפני הציבור עובדות שאחרת לא היה ניתן להגיע אליהן - כיצד ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו שיטה במשרד המשפטים והסתיר את עובדת חברותו עם טייקון התקשורת שאול אלוביץ', כיצד מנכ"ל משרד התקשורת דאז שלמה פילבר עקף בחשאי את צמרת משרדו וקיבל החלטות שנויות במחלוקת שהיטיבו עם חברת בזק, כיצד החלטות על מיליארדים התקבלו יחד עם בזק במקום מול הפקידים. הדוח הזה היה אחד החמורים והחשובים שהועברו לרשות ניירות ערך, ובהמשך למשטרה, במסגרת מה שהפך עם הזמן לתיק 4000. למבקר המדינה הייתה חשיבות מכרעת בחשיפת העובדות בתיק הזה.

גנז המדינה לשעבר יעקב לזוביק: "יוצא דוח, אתה עוטה ארשת רצינית ומדווח על ממצאים חשובים של מבקר המדינה, ואתה בעצמך למחרת בבוקר לא זוכר את זה, בטח המאזינים לא. מי זוכר את זה? עובדי המדינה. הם זוכרים את זה, והם מפחדים"

דוח אחר של המבקר, על הכנת תקציב המדינה לשנים 2012-2011, חשף כיצד חלק מפקידי משרד האוצר ניפחו תחזיות בשביל לרצות את הדרג הפוליטי - מה שהוביל בסופו של דבר לגירעון כפול מהמתוכנן ב-2012. אין שום דרך אחרת שבה ניתן היה להגיע לחקר האמת, זולת על ידי אנשי מבקר המדינה. ולא חסרות דוגמאות רבות נוספות.

ואם תגידו – "נו, אז מבקר המדינה חשף, הכלבים נבחו והשיירה עברה", אז אתם טועים. מי שעזר לי להבין את ההשפעה העמוקה של המבקר על השירות הציבורי הוא גנז המדינה לשעבר יעקב לזוביק, האדם שניהל את ארכיון המדינה עד לפני שנה.

בריאיון שהעניק להסכת "חיות כיס" של כאן, לזוביק אמר כי "מורא מבקר המדינה על הפקידים גבוה יותר ממורא הציבור". הוא התכוון להעביר בכך ביקורת על האופן שבו מתנהל השירות הציבורי, כי לדעתו הפקידים צריכים קודם כל לחשוב על הציבור ואחר כך על מבקר המדינה. אבל הדברים שלו עזרו לי להבין איך זה עובד מבפנים, איך פקידי המדינה חושבים.

האזינו לריאיון עם גנז המדינה לשעבר יעקב לזוביק - מתוך ההסכת חיות כיס

"אנשים לא חושבים יותר מדי על מבקר המדינה", אמר לי לזוביק, "יוצא דוח, אתה עוטה ארשת רצינית ומדווח על ממצאים חשובים של מבקר המדינה, ואתה בעצמך למחרת בבוקר לא זוכר את זה, בטח המאזינים לא. מי זוכר את זה? עובדי המדינה. הם זוכרים את זה, והם מפחדים. אם יש משהו שמפחיד אותם, זה לא המנהל שלהם, כי אי אפשר לפטר עובד מדינה, ולא הציבור, אלא מבקר המדינה. מבקר המדינה זה מזיק. אם הפקיד ירצה אי פעם לגשת למכרז ויהיה עליו כתם של מבקר המדינה, זה יכול לפגוע בו".

המצב הזה אולי לא אידאלי, אבל לפחות הוא מעיד על האפקטיביות הפנימית של מבקר המדינה. כעת, תחת הנהגתו של אנגלמן, נראה שהכוח ההרתעתי הזה הולך להיעלם. התוצאה עלולה להיות נזק בלתי רגיל בהיקפו לשירות הציבורי, ולפיכך, לציבור.

לא צריך מבקר שמחלק צל"שים 

כל אלה מסתדרים בול עם תוכניתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להכפיף את כל שומרי הסף, ואת כל המגזר הציבורי בעצם, לרצונותיו. יותר מפעם אחת במהלך כהונותיו כראש ממשלה אמר נתניהו שהיה רוצה לראות בישראל שיטת משטר דומה יותר למשטר הנהוג בארצות הברית. אחרי בחירות, אמר נתניהו, הפקידים של הממשל הקודם צריכים לפנות את מקומם לאנשי הממשל הנבחר, כמו באמריקה.

היה רוצה לראות בישראל שיטת משטר דומה יותר למשטר הנהוג בארה"ב. נתניהו עם טראמפ (צילום: אי-פי)

לפי נתניהו, הפקידים הבכירים, וכנגזרת מזה הפקידים הכפופים להם, והכפופים להם, והכפופים להם, כך עד אחרון הפקידים, צריכים לבצע את מדיניות הממשלה - להיות זרוע ההוצאה לפועל של תפיסת העולם של הפוליטיקאים הנבחרים. לפי גישה זו, פקידים שסוטים מן הקו הזה, מביעים עמדה אחרת, חושבים אחרת וכו׳, אינם אמורים להיות חלק מן הממשל, משום שהם מפריעים לממשל לממש את רצון העם שבחר בו. וכל זה מתיישב עם החלשת מוסד מבקר המדינה והפיכתו לפודל צמרירי.

רק שהגישה של נתניהו אינה מסתדרת בשום צורה עם העובדה שבמדינת ישראל הריבון הוא הכנסת, ולא הממשלה. בישראל הממשלה וראש הממשלה אינם נבחרים ישירות, אלא מכהנים אך ורק מתוקף האמון שהכנסת נתנה בהם - אמון שהכנסת יכולה, תיאורטית, לקחת בחזרה מתי שתרצה.

לציבור יש זכות מלאה לדעת לפני שהוא בוחר נציגים לכנסת מה בדיוק הם עושים מאחורי הקלעים. ההחלטה של אנגלמן לדחות את פרסום הדוחות עד אחרי הבחירות - היא האקט הפוליטי

בשיטת ממשל כזו פקידי הממשלה אינם זרוע הביצוע של הפוליטיקאים, אלא משרתי ציבור. הם צריכים להיות נאמנים בראש ובראשונה לציבור, לאינטרס הציבורי ולכלל החברות והמגזרים שמרכיבים את ישראל. בשיטת ממשל כזו הפקידים, כל פקיד, צריכים להתריע אם הדרג הנבחר מנסה לעשות מכספי משלם המסים קופה קטנה למימוש צרכים פוליטיים. בשיטת ממשל כזו הפקידים, כל פקיד, צריכים להתריע אם מדיניות הממשלה מפלה ציבורים מסוימים לטובת ציבורים אחרים. בשיטת ממשל כזו הפקידים, כל פקיד, צריכים לבלום את הדרג הפוליטי אם מעשיו חורגים מהנורמה ופוגעים באינטרס הציבורי. זו האחריות שלהם כפקידי ציבור. ואחת הדרכים המרכזיות לוודא שהם נושאים באחריות הזו כנדרש היא על ידי בדיקות מבקר המדינה. אותן בדיקות שנתניהו, באמצעות מתניהו, מנסה לסרס.

כשהמבקר החדש אנגלמן אמר בכנס של לשכת עורכי הדין בשבוע שעבר, שהוא רוצה שמשרדו יתחיל להעביר ביקורת "מכבדת ומכובדת", ולשלב בדוחות חיזוקים חיוביים, הוא התכוון שפקידי מבקר המדינה צריכים להפסיק להיות כל כך קטנוניים, נוקדנים, ולהתעסק בפרטים הקטנים. לדבריו, פקידי מבקר המדינה צריכים להתעסק בתמונה הגדולה והאסטרטגית, ולא באם פקיד א׳ כתב מכתב בזמן לפקיד ב׳ או לא.


כל עוד הדברים של אנגלמן היו נאמרים בוואקום, תוך שהוא מנקה שולחן ומשחרר את הדוחות שכבר הושלמו במשמרת של קודמו בתפקיד, אפשר היה לראות בהם "אני מאמין" של פקיד בכיר שנכנס לתפקיד חדש ורוצה לעצב את משרדו לפי תפיסת עולמו.

כל עוד הדברים האלה משמשים כסות לפסילת וסירוס דוחות קריטיים ששופכים אור על פינות אפלות בממשלה, הם מעוררים חשד. הטענה כאילו פרסום הדוחות, שהמבקר בולם דווקא עכשיו בתקופת בחירות, הוא אקט פוליטי - היא אבסורדית. לציבור יש זכות מלאה לדעת לפני שהוא בוחר נציגים לכנסת מה בדיוק הם עושים מאחורי הקלעים. ההחלטה של אנגלמן לדחות את פרסום הדוחות האלה עד אחרי הבחירות, אם בכלל, היא היא האקט הפוליטי.

הציבור הישראלי לא צריך מבקר מדינה שמחלק צל"שים וחיזוקים חיוביים למשרדי הממשלה. הוא צריך מבקר מדינה חזק, כזה שמטיל מורא על הפקידים ומונע שחיתות. לו רק אפשר היה לבקש מאנשי מבקר המדינה לחבר דוח על מה שנעשה במשרד מבקר המדינה מאז מינויו של אנגלמן, ייתכן שהתוצאה הייתה דוח מסמר שיער.