דונלד טראמפ ובנימין נתניהו בבית הלבן
צילום: אי-פי

דיווח בארה"ב: ישראל שתלה מכשירי האזנה בסביבת הבית הלבן

שלושה בכירים אמריקנים טוענים כי ישראל שתלה מכשירי האזנה ומעקב מיניאטורים במטרה לעקוב אחר נשיא ארה"ב טראמפ, עוזריו ויועציו הקרובים. לשכת ראש הממשלה: שקר מוחלט
איתמר מרגלית, מואב ורדי
12 בספטמבר 2019
12:47
עודכן ב 13:20

הממשל האמריקני הגיע למסקנה כי בשנתיים האחרונות ישראל שתלה מכשירי האזנה סלולריים סמוך לבית הלבן ובמקומות רגישים אחרים ברחבי הבירה וושינגטון. כך פורסם היום (חמישי) באתר האינטרנט האמריקני "פוליטיקו".

לדברי שלושה בכירים אמריקנים לשעבר, בניגוד למקרים אחרים בהם התגלו אמצעי ריגול על אדמת ארצות הברית, ממשל טראמפ לא נזף בממשלת ישראל ולא היו השלכות על התנהגותה של ישראל. לפי אחד הגורמים האמריקנים, מכשירי ההאזנה המיניאטוריים שנקראים StingRays הותקנו ככל הנראה כדי לעקוב אחר הנשיא טראמפ, עוזריו ויועציו הקרובים.

מדובר במכשירי האזנה שניתן להחזיק בכל מקום קרוב יחסית לטלפון הסלולרי אחריו רוצים לעקוב, גם במרחק של מאות מטרים. מערכת ההאזנה גורמת לטלפון הנעקב לשדר אליה נתונים על מיקומו, יעד השיחות ולעתים גם על תוכנן. כעת חושדים בבולשת הפדרלית, ה-FBI, כי ישראל עומדת מאחורי אותן מערכות שהותקנו באזור שסביב הבית הלבן.

בלשכת ראש הממשלה הגיבו על הדיווח: "שקר מוחלט, קיימת התחייבות רבת שנים והנחייה גורפת של ממשלת ישראל שלא לעסוק בפעילות מודיעינית בארה"ב. ההנחייה הזו מיושמת באופן מוחלט ללא יוצא מן הכלל". דובר שגרירות ישראל בוושינגטון הכחיש את הדיווח באתר "פוליטיקו" ואמר שמדובר בשטויות.

שר החוץ ישראל כץ מסר בתגובה לתחקיר כי ״ישראל אינה מנהלת שום מבצעי ריגול בארה״ב. ארה״ב וישראל חולקות ביניהן מידע מודיעיני רב ופועלות יחד למניעת איומים וחיזוק ביטחון שתי המדינות״. ב-FBI סירבו להגיב על התחקיר. גורם בכיר בבית הלבן אמר כי ממשל טראמפ אינו מגיב על עניינים הנוגעים לביטחון ומודיעין.

ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין ציץ בחשבון הטוויטר שלו בתגובה לדיווח: "פייק ניוז עם תבלין של אנטישמיות. מדיניות ישראל מזה עשרות שנים אוסרת חד משמעית על ריגול בארה"ב. אני מתקשה מאד להאמין שמדיניות זו השתנתה".