-

תחקיר שתילת הנשק: "אין להטיל את האחריות על השוטרים"

המשטרה הודיעה שסיימה את התחקיר שנוגע להפקת הסדרה "מחוז ירושלים", במסגרתה שתלו שוטרים נשק בביתו של תושב עיסאוויה. הוחלט לנתק קשר עם חברת ההפקה
רועי ינובסקי
12 בספטמבר 2019
14:09

המשטרה הודיעה היום (חמישי) כי סיימה את התחקיר שנוגע להפקת הסדרה "מחוז ירושלים", במסגרתה שתלו שוטרים נשק בביתו של תושב עיסאוויה. הוחלט לנתק קשר עם חברת ההפקה "קודה תקשורת", שהפיקה את הסדרה.

על פי המשטרה, הנחת היסוד שהובילה את התחקיר הינה שהשוטרים והקצינים שהשתתפו בסדרה נשלחו למשימה על ידי הפיקוד מבלי שהוכשרו או הודרכו כראוי. עמדת פיקוד משטרת ישראל היא שאין לתלות בשוטרים את האחריות.

מקודה תקשורת נמסר: " כמה לא מפתיע שהמשטרה מפיקה דוח עצמי שמתהדר בהתנערות מאחריות של אנשיה, ולפתע מוצגת תמונה לפיה השוטרים לא ראו כלום, לא שמעו כלום ולא אמרו כלום. הסדרה 'מחוז ירושלים' נועדה להביא תיעוד מהשטח של היחידות השונות של משטרת ישראל באזור ירושלים, ועל כן ליוו ציוותי צילום מטעם חברת ההפקות קודה תקשורת את השוטרים בעת מילוי תפקידם היומיומי ובהתלוות לשגרת עבודתם והאירועים כפי שהתרחשו, כנהוג בסדרות דוקו-ריאליטי.

"הטענה כאילו יכולה ההפקה ליזום אירועים הנה מופרכת מיסודה, שכן ההפקה התלוותה בפועל לעבודת השוטרים עצמם. יתרה מזאת, להפקה אין כל יכולת להכתיב למשטרת ישראל, לקציני משטרה ולשוטרים עצמם, כמי שהיו במסגרת מילוי תפקידם, כיצד לפעול ומה לעשות בשטח ואל מול ההתרחשויות. ההפקה פעלה אל מול שוטרי ישראל כפי שהוגדר לה מראש ועל פי החוזה והנהלים שהוחלטו והוכתבו על ידי המשטרה. האינטרס היחיד של ההפקה היה להביא תיעוד מהשטח של עבודתם המסורה של השוטרים, ואנו דוחים בשאט נפש כל רמיזה אחרת".

לאחר החשיפה, תאגיד השידור הציבורי "כאן" החליט להוריד את כל פרקי הסדרה משידור. המשטרה פרסמה התנצלות בעקבות חשיפת "הארץ", לפיה שוטרים שתלו נשק מסוג M16 בביתו של תושב שכונת עיסוואיה סאמר סלימאן, במסגרת צילומי סדרת הטלוויזיה "מחוז ירושלים". "אנו מתנצלים על כל פגיעה שנגרמה לאזרח כתוצאה משידור הקטע. המקרה נמצא בבדיקה ויופקו הלקחים הנדרשים בהתאם", נכתב.