טנקים בגבול עזה ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

נתניהו: ייתכן שישראל תצא למבצע צבאי עוד לפני הבחירות

לדבריו, "זה יכול לקרות בכל רגע" • על הדיווח באתר פוליטיקו, לפיו ישראל שתלה מכשירי ציטוט סמוך לבית הלבן: לגורם כלשהו יש רצון לסכסך בין טראמפ לביני • למרות ההזהרה של משרד החוץ הרוסי, נתניהו לא חזר בו מההצהרה על הכוונה להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן
מיכאל שמש
13 בספטמבר 2019
07:00

על רקע המתיחות בדרום, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אמש (חמישי) לכאן חדשות כי ייתכן שישראל תצא למבצע צבאי עוד לפני הבחירות. את הדברים מסר נתניהו לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהתקיימה אתמול. לדברי ראש הממשלה: "זה יכול לקרות בכל רגע". 

אמש פורסם בחדשות הערב כי בצה"ל הועלתה הכוננות, מחשש שארגוני הטרור בעזה ירחיבו את טווח הירי לקראת הבחירות. היום צפויות הפרות סדר אלימות על גדר המערכת, כפי שהיה בשבועות האחרונים, במערכת הביטחון נערכים לכך. על רקע המתיחות, ראש אגף המודיעין בצה"ל אלוף תמיר הימן, וראש אגף המבצעים אלוף אהרן חליבה, לא הצטרפו לנסיעת ראש הממשלה לרוסיה.

אתמול התייחס ראש הממשלה להסלמה בדרום בריאיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב: "לא תהיה ברירה אלא להיכנס למערכה, מלחמה מול עזה". נתניהו הוסיף כי "אזרחי ישראל יודעים מצוין שאני פועל באחריות ובשיקול דעת, ונפתח במערכה ברגע המתאים ביותר, אני אקבע אותו".

על הפרסום באתר האינטרנט האמריקני "פוליטיקו", שלפיו ישראל שתלה מכשירי האזנה סמוך לבית הלבן ובמקומות נוספים ברחבי הבירה וושינגטון, אמר נתניהו כי גורם כלשהו רוצה לסכסך בינו לבין טראמפ. ראש הממשלה הוסיף: "מדובר בשקר מוחלט, זה ילדותי". הנשיא האמריקני הגיב לפנות בוקר לראשונה על הדיווח ואמר כי הוא לא חושב שישראל מרגלת אחרי ארצות הברית: "מאוד קשה להאמין שזה נכון". 

ביום שלישי עורר ראש הממשלה סערה כשהכריז על כוונתו להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן. משרד החוץ הרוסי הגיב להצהרה כי הדבר עלול ליצור הסלמה. בהודעת המשרד נכתב כי יישום תוכניתו של ראש הממשלה עלולה "לערער את התקוות לכינון שלום בין ישראל ושכנותיה הערביות". למרות ההזהרות מצד רוסיה, נתניהו לא חזר בו מהצהרתו אמש.