יו"ר ועדת הבחירות חנן מלצר ומנכ"לית הוועדה אורלי ע
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ועדת הבחירות מיפתה קלפיות "בעייתיות" - לשם יופנו מפקחים מטעמה

קלפיות שסומנו הן קלפיות שבין השאר אחוז ההצבעה בהן היה גבוה באופן חריג במערכות בחירות קודמות. הוועדה צוידה ב-3,000 מצלמות גוף
רועי ינובסקי
15 בספטמבר 2019
20:47

פחות מ-48 שעות לבחירות: ברקע חקירת הזיופים בבחירות הקודמות והדרישה להצבת מצלמות בלקפיות, שעוררה סערה, בוועדת הבחירות המרכזית מיפו לקראת יום שלישי הקרוב קלפיות "בעייתיות" עם פוטנציאל לאי סדרים וזיופים. בין אותן קלפיות יחולקו המפקחים מטעמה של הוועדה. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.


אחד הקריטריונים שלפיו נבחרו קלפיות - הוא אחוז ההצבעה. קלפיות שסומנו הן קלפיות שבין השאר אחוז ההצבעה בהן היה גבוה באופן חריג במערכות בחירות קודמות. בתוך כך, הוועדה צוידה ב-3,000 מצלמות גוף. המפקחים אמורים לדווח על אירועים חריגים ולתעד אותם, וכן לתעד את ספירת הקולות.

על אף מספר המצלמות, לשכת עורכי הדין לא הצליחה לגייס 700 עורכי דין לתפקיד מפקחי בחירות. המשמעות היא שלא יהיו 3,000 מפקחי בחירות כמו שתכננה ועדת הבחירות.

מלשכת עורכי הדין נמסר היום כי העבירו לוועדת הבחירות המרכזית 1,400 שמות של עורכי דין לתפקיד מפקח טוהר הבחירות: "על ביצוע ההדרכה והשיבוץ אחראית חברה פרטית שנשכרה על ידי ועדת הבחירות המרכזית, ואנו מקווים שהחברה תפנה לעורכי הדין ותיעזר בהם כמפקחים בקלפיות בכל רחבי הארץ". בוועדת הבחירות המרכזית אומרים כי כמה מאות מעורכי הדין לא עמדו בתנאים ובצרכים של הוועדה, וכי עדיין יש מקומות שחסרים בהם מפקחים.

היום פורסם לראשונה בכאן חדשות כי המשטרה השלימה את החקירה בתיק זיופים ראשון בבחירות האחרונות, והעבירה את הממצאים שלה לפרקליטות מחוז חיפה. המשטרה ממליצה להגיש כתב אישום בגין פגיעה בטוהר הבחירות נגד יו"ר אחת הקלפיות מטעם ש"ס - מוחמד דיאב. מהפרקליטות נמסר כי דיאב עודכן כי יוגש נגדו כתב אישום.

דיאב שימש כיו"ר ועדת קלפי שהוצבה בבית ספר בטמרה. לפי כתב החשדות, בתום ההצבעה ועם סגירת הקלפי, עוד בטרם החל הליך ספירת פתקי ההצבעה שבמעטפות, נטל דיאב שבע מעטפות חתומות, ובהן פתקי מפלגות שפרטיהן אינם ידועים. דיאב הכניס את המעטפות לתיבת הקלפי, על מנת שאלו ייספרו יחד עם כלל הפתקים ששולשלו לקלפי ביום הבחירות, בכוונה להשפיע שלא כדין על תוצאות הבחירות.

אתמול פורסם תחקיר של קלמן ליבסקינד במעריב, שלפיו מתוך 82 חברי ועדות קלפי שדיווחו על זיופים לכאורה בבחירות, המשטרה פנתה רק לשניים. בעקבות התחקיר פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר בבקשה לפגישה בהולה, אך הבקשה לא נענתה.