נתניהו בהערכת מצב בפיקוד דרום
צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

דיווח: ראש המל"ל הכין את השופט מלצר לדחיית הבחירות בשל מבצע צבאי

בעיתון "הארץ" פורסם כי שבוע לפני הבחירות נפגש מאיר בן שבת עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית לבקשת היועמ"ש. הבוקר פורסם כי לאחר שיגור הרקטות לאשדוד בשבוע שעבר, באירוע שבו נכח רה"מ, ביקש נתניהו לפתוח בפעולה צבאית בעזה, אך מנדלבליט דרש ממנו לקיים דיון בקבינט לפני כן. גנץ: "נתניהו רצה לגרור אותנו למלחמה כדי לדחות את הבחירות"
גילי כהן
16 בספטמבר 2019
16:54

עיתון "הארץ" מדווח היום (שני) שראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, נפגש בשבוע שעבר עם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, כדי להכין אותו לאפשרות של דחיית מועד הבחירות בעקבות מבצע צבאי ברצועת עזה. בתגובה טענו גורמים רשמיים כי היועץ המשפטי לממשלה הוא שביקש מראש המל"ל לעדכן את השופט מלצר באפשרות של פעולה עקב המצב הביטחוני.

הבוקר דווח כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש להוציא לפועל פעולה צבאית חריגה בשבוע שעבר - ונבלם. לפי הדיווח, נתניהו ביקש לצאת לפעולה צבאית בעזה ביום שלישי בלילה, לאחר שיגור הרקטות לאשדוד באירוע שבו נכח ונאלץ לרדת מהבמה בחסות מאבטחיו. דווח כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט דרש מנתניהו לקיים דיון בקבינט לאישור המהלך וכי גם ראש השב"כ, נדב ארגמן, והרמטכ"ל, אביב כוכבי, הסתייגו מהפעולה. עמדתו של מנדלבליט נשענה על התיקון ל-"חוק יסוד: הממשלה" שאושר ב-2018, לפיו נדרש אישור של הממשלה להחלטה על פעולה צבאית משמעותית שעלולה להוביל למלחמה ברמות סבירות קרובה לוודאי. 

בתגובה אמר יו"ר כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ: "נתניהו מחק את העמימות לצרכים פוליטיים. עכשיו הוא איבד את זה ורצה לגרור אותנו למלחמה כדי לדחות את הבחירות. תסריט שמתאים לבית הקלפים ולא למדינת ישראל מחר יוצאים להצביע כחול לבן ושמים לזה סוף".

יו"ר המחנה הדמוקרטי, חבר הכנסת ניצן הורוביץ, קרא לפיטוריו של ראש המל״ל, מאיר בן שבת: "זו שערוריה לאומית. בפעם שעברה ראש המל״ל נשלח על ידי נתניהו לרב דרוקמן כדי שישכנע את בנט לא לפרוש מהממשלה. ראש המל״ל איננו השליח הפוליטי של נתניהו. תיפקודו הוא בזיוני, והוא צריך לפנות את מקומו".

שר החוץ, ישראל כ"ץ, הכחיש היום את הידיעה שפורסמה בהארץ בריאיון לתוכנית "קלמן-ליברמן" וטען כי היא מופרכת לחלוטין: "פשוט שקר מוחלט, ברור שאני לא יכול לפרט מעבר לכך. במציאות של תקיפות ואיומים על מדינת ישראל בזירות שונות שיקול הדעת האם מתי ואיך לפעול הוא נרחב ולא מותנה בעיתוי של בחירות וראש הממשלה נתניהו מפעיל את שיקול הדעת הזה כמו שכל הציבור יודע באחריות ובצורה נכונה. אני בוודאי שלא יכול ולא רוצה לחשוף כאן סודות מדינה לצורך דיון תקשורתי ומי שמכר את הסיפור הזה ידע גם ידע היטב את המגבלה הזאת. כשאני אומר שהידיעה מופרכת לחלוטין אני יודע מה המצב".