תקיפה בעזה

הפעולה שסוכלה בעזה: ראש השב״כ והרמטכ״ל התנגדו, ביקורת חריפה על ראש המל״ל

הפעולה שלפי הדיווחים ביקש רה"מ להוציא הייתה אמורה להיות חריפה בהרבה מהתקיפות הרגילות. הרמטכ"ל, ראש השב"כ והיועץ המשפטי לממשלה העריכו שפעולה, שאם תצא לפועל, היא עלולה להוביל למערכה בעזה ולכן חובה להשיג אישור קבינט. הערכה במערכת הביטחון: נתניהו לא כינס את הקבינט בשל שיקולי ביטחון מידע
רועי שרון וגילי כהן
16 בספטמבר 2019
20:32

פרטים חדשים על הפעולה שסוכלה בעזה: שבוע בלבד לפני הבחירות היתה ישראל קרובה מאוד למלחמה. הפעולה שאותה דרש ראש הממשלה להוציא לפועל היא עליית מדרגה ביחס לתקיפות שישראל מבצעת בחודשים האחרונים בתגובה לרקטות מעזה. היום (שני) פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי הרמטכ"ל, ראש השב"כ והיועץ המשפטי לממשלה העריכו שהפעולה עלולה להוביל למערכה בעזה ולכן חובה להשיג אישור קבינט. לא מדובר בעוד תקיפה של מנהרה ריקה או תקיפת מפקדת חמאס לא מאויישת, אלא פעולה חריפה יותר.

למרות רצונו לשנות את מדיניות הפעולה בעזה - נתניהו החליט שלא לכנס את הקבינט. ההערכה במערכת הביטחון היא שנתניהו לא עשה זאת תחילה בשל שיקולי ביטחון מידע. מבחינת טווח הזמנים, הירי לאשדוד התרחש ביום שלישי בערב, לאחריו התקיימו הדיונים הביטחוניים שבהם עלתה האפשרות להסלמה ופעילות חריגה מצד ישראל, בהובלת נתניהו. 


בעקבות הדברים נרשמת ביקורת על היועץ לביטחון לאומי מצד גורמים רשמיים, שטוענים כי הוא מכשיר מהלכים פוליטיים לטובת נתניהו מול זרועות הביטחון. בלשכת ראש הממשלה דוחים בתוקף את הדברים וגורמים בלשכה מציינים כי דרך הפעולה שננקטה הייתה זהה גם אם היה מדובר באישיות פוליטית אחרת. ראש המל"ל נפגש עם השופט מלצר לבקשת היועץ המשפטי לממשלה, וציין בפניו את תמונת המצב אל מול ההסלמה ברצועת עזה. בעניין הסיפוח בבקעה, מי שבסופו של דבר העניק את חוות הדעת שגרסה כי יש דחיפות מדינית לאישור המהלך היה נתניהו בעצמו ובחתימתו - ולא ראש המל"ל.