תקיפת מתקני הנפט בסעודיה ביום שבת 14 בספטמבר
צילום: רויטרס

טראמפ: נראה שאיראן אחראית לתקיפת מתקני הנפט בסעודיה

הנשיא האמריקני הוסיף: "אני לא בוחן אפשרויות צבאיות כרגע, וממתין לקביעה חד משמעית בנוגע לתקיפה". שר ההגנה האמריקני שוחח עם יורש העצר הסעודי, ואמר לו כי ארה"ב בוחנת את כל האופציות להתמודדות עם המתקפות נגד מפעלי הנפט
מתי ברנהרט
16 בספטמבר 2019
22:39

המתיחות במפרץ הפרסי: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הערב (שני) כי נראה שאיראן אחראית לתקיפת שני מפעלי הנפט בסעודיה בסוף השבוע שעבר. טראמפ הוסיף כי ארצות הברית אינה מעוניינת במלחמה, אך "מוכנה יותר מהצד השני". לצד זאת, נשיא ארצות הברית הרגיע כשאמר כי הוא לא בוחן כרגע אפשרויות צבאיות, וכי הוא ממתין לקביעה חד משמעית בנוגע לתקיפה.

עוד אמר נשיא ארצות הברית כי שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ובכירים אחרים בממשל ייצאו בקרוב לסעודיה. כשנשאל טראמפ על ידי עיתונאים אם המשא ומתן מול האיראנים מיצה את עצמו, ענה הנשיא האמריקני: "לא, הדיפלומטיה לעולם לא ממצה את עצמה. אף פעם אי אפשר לדעת מה יקרה. אני יודע שהם רוצים לעשות עסקה, ובאיזשהו שלב זה יסתדר. לא הבטחתי לסעודים שאגן עליהם, אנחנו נשב איתם ונמצא פתרון". כשנשאל "אם תהיה מתקפה על איראן - האם הדבר יהיה פרופורציוני לפגיעה בסעודיה?", השיב טראמפ: "אני מאמין שכן".

מוקדם יותר הערב שר ההגנה האמריקני מארק אספר שוחח בטלפון עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, ואמר לו שוושינגטון בוחנת את כל האופציות להתמודדות עם ההתקפות נגד סעודיה. שר האנרגיה האמריקני ריק פרי אמר על תקיפת מפעלי הנפט כי "מתקפה על סעודיה - היא מתקפה על עולם האנרגיה".

בהודעה שפרסם הערב משרד החוץ הסעודי נמסר כי "הממלכה מסוגלת להגן על אדמותיה ועל העם הסעודי ולהגיב בעוצמה על ההתקפות נגדה". עוד נאמר בהודעה כי סעודיה תזמין חוקרים בינלאומיים ומהאו"ם כדי להשתתף בחקירת התקיפה.


דובר הקואליציה בהובלת סעודיה בתימן, תורכי אל-מאליכי, אמר היום כי תוצאות החקירה הראשוניות של תקיפת מפעלי הנפט של חברת "ארמקו" מעידות על כך שתקיפת מתקני הנפט אתמול לא בוצעה משטח תימן כפי שטענו המורדים החות'ים. נוסף על כך, אמר אל-מאליכי כי בתקיפה בוצע שימוש באמצעי לחימה איראניים, בהם מל"טים, והוסיף: "אנו ממשיכים לבדוק מהיכן בוצעה המתקפה". בטהראן טוענים כי ההאשמות על מעורבות איראן בתקיפת מתקני חברת "ארמקו" בסעודיה "אינן מתקבלות על הדעת וחסרות בסיס". בטהראן טוענים כי ההאשמות על מעורבות איראן בתקיפה בסעודיה "אינן מתקבלות על הדעת וחסרות בסיס".