פת"ח מול חמאס
צילומים: פלאש 90

סקר: חצי מהפלסטינים תומכים בחזרה לאינתיפאדה מזוינת

סקר שביצע מכון הסקרים ח'ליל שקאקי ברמאללה העלה כי 80% מנשאלי עזה ו-49% מנשאלי הגדה תומכים בפיגועי מטען חבלה, כמו זה שגבה את חייה של רנה שנרב במעיין בדולב. לו מרוואן ברגותי היה מתמודד לנשיאות, הוא היה מקבל את מרבית הקולות
עמרי חיים
17 בספטמבר 2019
04:46

האמון בראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן ובהחלטותיו נמצא בשפל - כך עולה מסקר שפרסם הלילה (שלישי) מכון הסקרים של ד"ר ח'ליל שקאקי ברמאללה. הסקר נערך בשבוע שעבר בקרב קרוב ל-1,300 פלסטינים ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים וברצועת עזה.

אבו מאזן (מחמוד עבאס) והרשות הפלסטינית לא זוכים לאמון בציבור הפסטיני. 61% מהנבדקים רוצים שאבו מאזן יתפטר, 55% מהם בגדה, ו-80% מהם מצביעים על שחיתות במוסדות הרשות הפלסטינית. כיצד מדרגים הפלסטינים את הבעיות שניצבות בפני הציבור? 28% - אבטלה ועוני, 25% - שחיתות במוסדות, 25% - המשך הכיבוש וההתנחלויות ו-15% - המצור על עזה.

לו ברגותי היה מתמודד לנשיאות - היה זוכה במרבית הקולות

הסקר אף בחן למי היו מצביעים בעלי זכות ההצבעה ברשות הפלסטינית לו היו נערכות היום בחירות לפרלמנט, ומצא כי מאזן הכוחות בין הארגונים פת"ח וחמאס נשמר. התוצאות הראו כי 38% היו בוחרים בפת"ח, 29% בחמאס , ו-23% השיבו כי טרם החליטו למי היו מצביעים. ברצועת עזה לבדה, הנשלטת בידי חמאס, מקבל פת"ח כשליש מהקולות, ובשטחי יהודה, שומרון ומזרח ירושלים, שתחת אבו מאזן ופת"ח, מסתפק חמאס בחמישית מהקולות בלבד.

באשר לנשיאות הפלסטינית, 48% מהנשאלים במי היו בוחרים לו נערכו בחירות היום, השיבו כי יצביעו לאבו מאזן, ו-46% השיבו כי יבחרו באיסמעיל הנייה. עוד העלה הסקר, כי לו טרוריסט הפת"ח מרוואן ברגותי, הכלוא בישראל, היה מתמודד, הוא היה "שובר את השוק" ומקבל את מרבית הקולות.

80% מהנשאלים העזתים תומכים בפיגועי מטען חבלה

מחצית הנשאלים בסקר העידו כי הם תומכים בחזרה לאינתיפאדה מזוינת ולעימותים, באין משא ומתן לשלום. 61% תומכים בפיגועי מטען כפי שהיה בפיגוע בדולב שבו נרצחה רנה שנרב בחודש שעבר (49% מנשאלי הגדה ו-80% מנשאלי עזה הביעו תמיכה).

עלייה קלה נרשמה בשיעור התמיכה במאבק מזוין כדרך להיחלצות מהמצב הנוכחי, מ-34% לפני שלושה חודשים ל-37% כיום. 44% מהנשאלים סבורים שהמאבק המזוין הוא הדרך הטובה ביותר לסיום הכיבוש, ושיעור התומכים במשא ומתן כדרך לסיום הכיבוש צנח מ-31% ל-24% בלבד. גם התמיכה בפתרון שתי המדינות יורדת ב-5% בהשוואה לסקר הקודם מלפני 3 חודשים, והיא עומדת על 42%. יחד עם זאת, רק שליש (34%) סבורים כי זהו פתרון מעשי, וכשני שלישים (63%) סבורים שפתרון שתי המדינות אינו מעשי, עוד בגלל "התרחבות ההתנחלויות". רוב מוחלט של הנשאלים, כמעט 80% מהם, מאמינים שהסיכוי להקמת מדינה פלסטינית בחמש השנים הקרובות נמוך או נמוך מאוד.

עוד העלה הסקר של שקאקי כי 41% מהנשאלים תומכים בהגירה מרצועת עזה ו-24% תמוכים בהגירה מהגדה. 81% מהם מתנגדים לרצח "על כבוד המשפחה" וסבורים כי מדובר בפשע חמור.

הערוץ הנצפה ביותר בקרב הנשאלים הפלסטינים הוא "אל-ג'זירה" (19%), במקום השני ערוץ "אל-אקצה" של חמאס (13%) וערוץ "מען" מבית לחם (13%). אחריהם הטלוויזיה הפלסטינית הממלכתית (12%), ערוץ פלסטין אל-יום של הג'יהאד (11%), אל-ערביה (5%) ואל-מיאדין (4%).