חפש
Languages
האוניברסיטה העברית
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מתלוננת נגד רופא מהדסה: "המוסדות אטומים"

המתלוננת, שהביאה לפתיחה בחקירה פלילית נגד ד"ר רון כרמלי, יוצאת נגד סירובה של הנציבה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטה העברית למסור למשטרה את פרטי הסטודנטיות שפנו אליה בעניינו
ורד פלמן
17 בספטמבר 2019
09:17

התפתחות בפרשת החשדות להטרדות מיניות מצד ד"ר רון כרמלי, רופא בכיר בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים. המתלוננת שהובילה לפתיחה בחקירת המשטרה תוקפת את סירובה של הנציבה למניעת הטרדות מיניות באוניברסיטה העברית למסור למשטרה את פרטי הסטודנטיות שפנו אליה בעניינו של ד"ר כרמלי. זאת בעוד בידי המשטרה מצויות אינדיקציות לכך שכעשר סטודנטיות התלוננו על הרופא.

בשבוע שעבר נחקרה הנציבה, פרופסור לילי אנגלסטר, בחשד לשיבוש הליכי חקירה בשל סירובה להעביר את הפרטים של הסטודנטיות שפנו אליה לפני כשנה בתלונות על אמירות בעלות אופי מיני של ד"ר כרמלי. בעקבות חקירתה של הנציבה, פנו באוניברסיטה למחלקה לחקירות שוטרים, למפקד מחוז ירושלים ולפרקליט מחוז ירושלים בטענה שהופעל עליה לחץ פסול למסור את הפרטים.

במכתב לראשי האוניברסיטה כותבת המתלוננת כי "הנציבה העבירה את התלונות בצינורות לא פורמליים, ללא תיעוד". לדבריה, "אינני מופתעת שאותו מפגע לכאורה המשיך עם התנהלותו, אך מצרה על קורבנות שקרוב לוודאי הבינו את גודלן הטבעי מול המוסדות הגדולים שאטומים לפגיעתן לכאורה ובחרו בשתיקה". עוד כתבה המתלוננת: "אני ואחיותיי מודות למשטרת ישראל שפועלת לחקר האמת כמצופה ממנה". היא הוסיפה כי "תבחר נכון האוניברסיטה אם במקום להוציא מכתבים, תסייע לקורבנות כמצופה ממנה".

יש לציין כי על פי חוק לא חל חיסיון מוחלט על עבודתה של ממונה או נציב להטרדות מיניות, והיא מחוייבת למסור מידע על פי דין. אולם לטענת האוניברסיטה, חקירת משטרה לא מחייבת העברת המידע וכל רצונה של הנציבה היה לשמור על חיסיונן של הפונות ולא להפר את האמון שנתנו בה. בשבועות האחרונים נגבו עדויות מעובדים ואנשי סגל בבית החולים, בהם גם הממונה על הטרדות מיניות בבית החולים ונתפסו מסמכים.