הצבוע המפוספס שנצפה הלילה ליד מושב עין יהב
צילום: אלון גולדשטיין, הערבה התיכונה

"מפגש יוצא דופן": צבוע מפוספס נצפה במטע התמרים במושב עין יהב

במועצה האזורית ערבה תיכונה מרגיעים: הטורף הנדיר שחי במערות ובמחילות וזוכה לתדמית מרושעת, הוא דווקא חיה פחדנית שריחה מורגש למרחקים
איציק זוארץ
19 בספטמבר 2019
15:10

צבוע מפוספס נצפה הלילה (חמישי) במטע התמרים במושב עין יהב שבערבה התיכונה. מדובר במין הצבועים היחיד הקיים בארץ, המצוי בסכנת הכחדה שלל ממש. למרות התדמית המרושעת שנוצרה לו כאויב של סימבה בסרט "מלך האריות", במועצה האזורית ערבה תיכונה מרגיעים ומסבירים שהטורף הנדיר הוא חיה דווקא פחדנית.


מי שנתקל בצבוע היה אלון גולדשטיין, מדריך כוכבים מהמושב. הוא סייר במטע התמרים ליד חניון הזיל הסמוך לעין יהב, כשלפתע חזה בטורף הגדול ביותר בישראל. "אין ספק שלחזות בצבוע המפוספס היה מחזה יוצא דופן ומרגש, הן מבחינת התדירות בה אנחנו נתקלים בו והן מבחינת הקרבה אלינו", הוא סיפר. "הצבוע חי ואוהב את הערבה בשל המרחק מבני האדם, והמרחבים השקטים", הוא הוסיף והדגיש: "במידה שנתקלים בצבוע המפוספס, אין כל סכנה לתקיפה מצדו, מומלץ בכל מקרה לא להבהיל אותו ולשמור מרחק".

עוד מסבירים במועצה האזורית, כי הצבוע המפוספס מצוי בסכנת הכחדה בשל הפגיעה העקבית בבתי הגידול הטבעיים שלו, צייד, ירידה במקורות המזון, פיזור רעלים, ודריסה על ידי כלי רכב בכבישים. הצבוע הנדיר פעיל בעיקר בלילות, חי במערות ובמחילות בין סלעים גדולים, והוא ממלא תפקיד חשוב במערכת האקולוגית כאוכל פגרים של בעלי חיים קטנים ואיטיים. הטורף הזה אף מסוגל לאכול כמויות גדולות מאוד של בשר בבת אחת - במשקל של עד עשרה קילוגרמים. בניגוד למינים אחרים של צבועים בעולם, החיים בקבוצות, הצבוע המפוספס חי לבדו. למה בכל זאת כדאי לשמור ממנו מרחק? כדי לסמן את נוכחותו, הצבוע המפוספס מוציא הפרשה צהובה ומצחינה.